PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa dieta dla urzędnika w podróży

  • GK    10 grudnia 2012 - 11:20
Wyższa dieta dla urzędnika w podróży

Od 1 stycznia 2013 r. wzrosną diety dla podróżujących urzędników z 23 zł do 30 zł. Koszty noclegu będą zwracane w wysokości potwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej niż 600 zł za dobę hotelową.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

W zakresie podróży krajowych dokument przewiduje m.in. podwyższenie diety o 7 zł, czyli z dotychczasowych 23 zł do 30 zł.

Czytaj też: Mizerna dieta urzędnika w podróży

- Prognozowane na 2012 r. i 2013 r. średnioroczne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych to odpowiednio 102,8 proc. i 102,7 proc. Przy założeniu, że nowa stawka diety obowiązywałaby od 1 stycznia 2013 r. i była stosowana także w okresie późniejszym, czyli co najmniej do 31 grudnia 2014 r. propozycja, by wynosiła ona 30 zł za dobę podróży służbowej wydaje się zasadna - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W rozporządzeniu określono także sposób zmniejszenia diety w przypadku gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie. Ustalono, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie - 25 proc. diety, obiad - 50 proc., kolacja - 25 proc.

Obecne przepisy przewidują, że dieta nie przysługuje, jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie, a tym samym brak jest podstaw do zmniejszania przez pracodawcę kwoty diety w przypadku, gdy podczas podróży służbowej miał on zapewnione bezpłatne częściowe wyżywienie, czyli jeden albo dwa posiłki. Podobna zasada stosownego zmniejszania diety obowiązuje od wielu lat w przypadku odbywania podróży zagranicznej.

Przy nowej stawce diety, 20 proc. ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 6 zł (obecnie 4,60 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety - 45 zł (obecnie 34,50 zł), co oznacza ich wzrost o 30,4 proc.

Określono także limit noclegowy, co oznacza konieczność szukania tańszych ofert. Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości potwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 600 zł.

Dodano jednak zapis umożliwiający w uzasadnionych przypadkach zwrot kosztów noclegu droższego niż 600 zł. Chodzi o sytuację, w której na przykład brakuje bazy hotelowej o średnim standardzie, albo nie ma wolnych miejsc w hotelu, czy też takie są wymagania organizatora zewnętrznego.

 W przypadku podróży zagranicznych zmieniona została wysokość diet oraz limitów noclegowych dla większości państw.

Najniższy wzrost stawek diet jest w: Australii (1,14 proc.), Portugalii, Mongolii i Macie (2,1 proc-2,4 proc.), Iranie, Kanadzie, Estonii, Rumunii (5-6 proc.). Wyższy wzrost, w granicach ponad 10 proc. do 35 proc. ma miejsce w odniesieniu np. do Albanii, Algierii, Austrii, Danii, Francji, Meksyku, Niemiec, Senegalu, Słowacji, USA, Węgier i Włoch.

Najwyższy wzrost tych stawek nastąpił w przypadku np. Chile (42,9 proc.), Cypru (51,5 proc.), Wenezueli (53,8 proc.) i Islandii (55,6 proc.). Zróznicowany jest też wzrost limitów noclegowych. Poniżej 10 proc. w Irlandii i Niderlandach, o 25 proc. m.in. w Libanie, Libii, Maroku, Meksyku, Norwegii, Szwajcarii, o 50 proc. w Argentynie, Czechach, Francji, kolumbii, o 100 proc. w Algierii i Cyprze oraz ponad 100 proc. - w Etiopii.

Na niezmienionym poziomie zostały tylko stawki diet i limitów noclegowych dla Ekwadoru i Iraku. Dotychczasowa jest także wysokość limitów noclegowych dla Iranu, Japonii, Kambodży i Urugwaju oraz stawki diet dla Kuwejtu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Nowelizacja ma wejśc w życie 1 stycznia 2013 r. Na ostatnim (28 listopada) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa zaopiniowała go pozytywnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.