PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa kwota wolna od podatku: "Myślę, że uda się nam "wydyskutować" rekompensatę dla gmin"

  • Michał Wroński    23 lutego 2016 - 13:34
Wyższa kwota wolna od podatku: "Myślę, że uda się nam "wydyskutować" rekompensatę dla gmin"
Będziemy dalej dyskutowali z przedstawicielami rządu o kwocie wolnej od podatku. (Fot. : ELIZA MADEJ).

- Gminy chcą większego udziału w PIT w zamian za wyższą kwotę wolną od podatku. Górnośląski Związek Metropolitalny po raz drugi zaapelował do rządu o rozporządzenia do ustawy metropolitalnej, bo tylko duże miasta mogą być konkurencyjne i zauważalne z perspektywy Europy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
O najnowszych oczekiwaniach samorządowców wobec rządu Beaty Szydło i szansach na szybkie utworzenie w Polsce obszarów metropolitalnych pytamy Marcina Krupę, prezydenta Katowic, członka zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której kolejne posiedzenie odbędzie się w środę 24 lutego.

Górnośląski Związek Metropolitalny zaapelował do Rady Ministrów o wydanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy metropolitalnej. Patrząc jednak realnie, jakie są szanse, aby takie rozporządzenia ukazały się do kwietnia, a o takim terminie mówiliście państwo wcześniej w kontekście tego, by metropolie mogły zacząć działać od 1 stycznia 2017 roku?

Musimy poczekać na jakikolwiek odzew, bo wiemy tyle, że od pani premier pismo przeszło do ministra spraw wewnętrznych, on to analizuje i powinien jakieś działania w tej sprawie podjąć. Nawet jeżeli do kwietnia nie uda się zrobić tych rozporządzeń, to przynajmniej my będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby do metropolii doprowadzić. I na pewno nie odpuścimy, bo jeśli się metropolii nie powoła w roku 2017, to nie oznacza, że my wtedy rozkładamy ręce i mówimy, że się nie da. Musimy być przygotowanymi na każdy ruch, który pójdzie ze strony rządu.

A jak pan ocenia samo podejście rządu do samorządu, bo przecież bardzo długo trwało, nim w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pojawili się przedstawiciele strony rządowej.

Bardzo się obawiałem tego, czy ta współpraca będzie, ale muszę przyznać, że po pierwszych spotkaniach jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Udało nam się spotkać bezpośrednio z ministrem Pawłem Szałamachą w sprawie programu 500+, kwoty wolnej od podatku i dyskutowaliśmy, jakie powinny być ustalenia. Te ustalenia zostały wysłuchane, wkomponowane w projekt ustawy i myślę, że jeżeli będziemy dalej dyskutowali o kwocie wolnej od podatku, która robi dość duże spustoszenie w budżetach miast, to uda się nam "wydyskutować" jakąś rekompensatę dla gmin. Na pierwszym spotkaniu obecna była pani premier, co też jest wymownym gestem, bo nie pamiętam, aby wcześniej przychodził „pierwszy garnitur” w postaci ministrów. Zawsze byli to raczej sekretarze stanu albo wiceministrowie. To jest budujące. Widać, że rząd chce słuchać i współpracować. Pani premier podkreślała, że ona sama wyszła z samorządu, zna jego bolączki i chce, aby wszystkie działania, jakie będą spływały z rządu na samorządy, nie były pozbawione środków odpowiednich na to, by je realizować. To jest pozytywne.

Wspomniał pan o rekompensacie za środki utracone skutkiem wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku. Strona samorządowa czeka na ruch resortu finansów, czy macie już własną propozycję?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel RP, 2016-02-23 17:47:36

    Realne pieniądze są wynikiem ciężkiej i mądrej pracy, działalności gospodarczej a nie są wynikiem "wydyskutowania", chyba że mamy drukarnię FED.
  • radny gminy, 2016-02-23 13:55:57

    Pytam po raz kolejny kto lub co to jest samorząd/ Kim są samorządowcy? Nie są zapewne samorządowcami zatrudnieni urzędnicy oraz osoby z wyboru na wysokopłatne stanowiska. Wolna kwota od PIT dotyczy mieszkańców wspólnoty samorządowej, a więc dobra obywateli. Nie można dobrobytu wybranych opierać na ...biedzie ogółu mieszkańców. Są inne istotne źródła dochodów samorządów, ponadto gminy otrzymały majątek komunalny do wykorzystania, a przede wszystkim należy ograniczyć wydatki jst na utrzymanie stanowisk raczej zbędnych poprzez łączenie małych gmin w duże jednostki, tworzenie centrów usług wspólnych, likwidację gabinetów politycznych i doradczych. itp.  rozwiń