PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa składka członkowska Związku Powiatów Polskich. Przez trzy jubileusze

  • MIW    6 kwietnia 2018 - 16:57
Wyższa składka członkowska Związku Powiatów Polskich. Przez trzy jubileusze
W tym roku obchodzić będziemy 100 rocznicę Niepodległości Polski. (fot. www.lasy.gov.pl)

Powiaty zrzeszone w Związku Powiatów Polskich zapłacą w tym roku wyższą składkę członkowską. Zapłacą, o ile podczas najbliższego zgromadzenia ogólnego ZPP delegaci przyjmą stosowną korektę w statucie Związku.
XIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich rozpoczyna się 10 kwietnia w Warszawie. Wśród tematów, które mają zostać poruszone w trakcie obrad znalazła się m.in. nowelizacja uchwały w sprawie wysokości i terminu płatności składek członkowskich.

Projekt zakłada podniesienie składki z obecnych 14 groszy do 16 groszy od każdego mieszkańca powiatu. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały pozwoli to na „podjęcie działań związanych z upamiętnieniem 20-lecia utworzenia samorządu powiatowego (usamorządowienia wspólnot powiatowych), 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia utworzenia samorządu terytorialnego – fundamentu państwowości niepodległej Polski.”

Czytaj: Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

- Zaproponowana zmiana pozwoli także na kontynuację bezpłatnych szkoleń dla pracowników samorządowych wg bieżących potrzeb; rozszerzenie systemowego doradztwa prawnego; przygotowanie kolejnych nieodpłatnych publikacji specjalistycznych, w tym wydawanie ich w formie papierowej; kontynuację działalności informacyjnopromocyjnej realizującej cele statutowe i oczekiwania samorządów powiatów oraz rozwój instytucjonalny struktur Związku – czytamy w dokumencie.

Czytaj: Ludwik Węgrzyn, Związek Powiatów Polskich: My jesteśmy chłopcy do bicia i do roboty

ZPP przypomina, że wysokość składki członkowskiej w tej organizacji oscyluje na poziomie 50 proc. składki innych ogólnopolskich korporacji zrzeszających samorządy lokalne (dla porównania, w Związku Miast Polskich wynosi niespełna 31 gr. od mieszkańca i próba podniesienia tej kwoty o 7 gr. dla wszystkich członków Związku spełzła na niczym). Jak wylicza ZPP podwyższenie składki o 2 grosze od mieszkańca dla średniej wielkości powiatu/miasta członkowskiego (liczącego 80 tys. mieszkańców) oznaczać będzie wzrost składki o 1.800 zł rocznie.

Uchwała o wyższej składce, w razie przyjęcia, miałaby wejść w życie z mocą obowiązującą od 1 stycznia b.r. Do Związku należy ok. 300 samorządów powiatowych z całej Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.