PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa składka rentowa to większe cięcia w JST

  • AW    2 grudnia 2011 - 13:53

Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski obawiają się, że podwyższenie składki rentowej dla pracodawców wpłynie niekorzystnie na i tak trudną sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego.
Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski z dużym niepokojem przyjął zaproponowaną w expose premiera Donalda Tuska propozycję podwyższenia składki rentowej dla pracodawców od 1 marca 2012 roku.

Czytaj też: Samorządy boją się podwyżki składki rentowej

- Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i przyjęcie powyższych zmian, wpłynie niekorzystnie na i tak trudną sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego - czytamy w stanowisku związku skierowanym do Prezesa Rady Ministrów oraz do wiadomości Marszałek Sejmu, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Finansów, Wojewody Wielkopolskiego oraz regionalnych i krajowych korporacji samorządowych

Zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych, JST przekazały do 15 listopada br. regionalnym izbom obrachunkowym projekty budżetów na 2012 rok. - Zapowiedziane podczas expose zmiany, zaskoczyły samorządy lokalne, ponieważ zostały zaproponowane po ww. terminie, uniemożliwiając tym samym uwzględnienie ich po stronie przyszłorocznych wydatków. W wypadku przyjęcia niekorzystnych dla środowiska samorządowego rozwiązań, władze lokalne zmuszone będą do dokonywania cięć  wydatków w wybranych sektorach, co wpłynie negatywnie na jakość świadczonych dla społeczności lokalnych usług - czytamy dalej w stanoisku. - Od dłuższego czasu obserwujemy pogarszanie się sytuacji finansowej samorządów lokalnych. Na jednostkach samorządu lokalnego w dużej mierze spoczywa wysiłek inwestycji infrastrukturalnych, który nieuchronnie wiąże się ze znacznymi wydatkami, utrzymaniem zdolności kredytowania powyższych działań oraz absorbcją środków finansowych z UE. Każde takie ograniczenie, wynikające w szczególności z niezaplanowanych w budżecie wydatków, może prowadzić do niezdolności realizacji powyższych wyzwań - zwracają uwage wielkopolscy samorzadowcy.

Dlatego też Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, opowiada się za niewprowadzaniem podwyżki składki rentowej, a w wypadku realizacji reformy, odpowiedniej rekompensaty finansowej dla JST z tytułu ograniczenia dochodów.

Czytaj też: Reformy mają poprawić kondycję kraju, co z przyszłą kondycją samorządów? Nie wiadomo

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.