PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa składka w Związku Miast Polskich. W obradach zabrakło quorum

  • Michał Wroński    17 października 2017 - 11:25
Wyższa składka w Związku Miast Polskich. W obradach zabrakło quorum
Obrady Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Serocku (fot. mat. ZMP)

Dwunastu delegatów – tylu właśnie zabrakło, aby podjąć decyzję w sprawie jednorazowego zwiększenia składki dla członków Związku Miast Polskich. Co prawda podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Związku w Krakowie aż 90 procent obecnych delegatów w sondażowym głosowaniu opowiedziało się za podniesieniem składki, ale z braku quorum decyzję postawiono przełożyć na kolejne Zgromadzenie Ogólne. Czyli już na przyszły rok.




Wyższa składka miałaby zostać przeznaczona na sfinansowanie społecznej kampanii informacyjnej o samorządzie terytorialnym. Kontekst sprawy jest oczywisty – pod adresem samorządowców padło w ostatnim czasie ze strony polityków obozu rządzącego wiele sformułowań, czy wręcz zarzutów, które nie mogły się tym pierwszym spodobać. Do tego doszły działania pozbawiające samorządy pewnych kompetencji. Odpowiedzią na taki stan rzeczy miałaby być właśnie kampania informacyjna na temat samorządu terytorialnego w Polsce.

Czytaj : Będzie wyższa składka członkowska w Związku Miast Polskich?

Temat ten pojawił się już w marcu podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Serocku. Wątek powrócił przed trwającym od wczoraj (15.10) Kongresem ZMP w Krakowie. Propozycja zakładająca jednorazowe podniesienie składki z niespełna 31 do ponad 38 groszy (czyli o blisko 25 proc.) miała zostać przedyskutowana podczas nadzwyczajnego, zamkniętego dla mediów Zgromadzenia Ogólnego Związku.

- W krótkiej dyskusji sformułowano kilka pytań, uwag i propozycji dotyczących takiej kampanii. Decyzji jednak nie podjęto ze względu na brak quorum wymaganego do podjęcia takiej uchwały (zabrakło 12 delegatów). W przeprowadzonym głosowaniu sondażowym 90 proc. obecnych delegatów opowiedziało się za przeprowadzeniem kampanii z wykorzystaniem dodatkowej składki – relacjonuje przebieg obrad biuro Związku.

Jaki w tej sytuacji będzie los propozycji? Jak informuje Joanna Proniewicz, rzecznik ZMP, sprawa zwiększenia składki członkowskiej zostanie przełożona na kolejne Zgromadzenie Ogólne Związku, które odbędzie się w lutym lub w marcu przyszłego roku. Pytanie tylko, czy wówczas będzie można dokonać jeszcze takiego ruchu? Statut ZMP mówi, że „Związek prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznych budżetów (planów finansowych), dostosowanych pod względem okresu czasu do budżetów miast”, zaś „składki członkowskie ustala się w wysokości proporcjonalnej do liczby mieszkańców miasta - członka Związku, według danych GUS, na koniec czerwca poprzedniego roku”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.