PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższe podatki w Warszawie

  • PAP    9 listopada 2010 - 12:04

Stołeczni radni uchwalili we wtorek wysokość stawek podatków lokalnych - od nieruchomości i środków transportowych - które będą obowiązywać w Warszawie w 2011 roku. W większości będą to stawki maksymalne, określone przez ministra finansów.
O 2 grosze wzrośnie stawka podatku od budynków mieszkalnych, która w 2011 roku wynosić będzie 67 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Natomiast wysokość podatku od powierzchni, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniesie 21,05 zł m kw. (54 gr więcej niż przed rokiem).

Według wyliczeń ratusza, wzrost stawek podatków będzie oznaczał, że np. właściciel mieszkania o powierzchni użytkowej 70 m kw., wraz z udziałem w gruncie o powierzchni 30 m kw., zapłaci w miesiącu 17 gr więcej. Właściciel domu o powierzchni użytkowej 150 m kw., wraz z działką o powierzchni 800 m kw., będzie płacić miesięcznie o 1,59 zł więcej niż przed rokiem.

Właściciele ciągników siodłowych, przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą, o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) zespołu pojazdów równej lub wyższej 12 ton zapłacą w przyszłym roku 2858,47 zł. Taką samą stawkę podatku określono za samochód ciężarowy o takiej DMC. Za przyczepę lub naczepę o DMC wynoszącej łącznie z pojazdem 12 i więcej ton trzeba będzie zapłacić 2209,40 zł.

Stawki podatków są na poziomie górnych stawek, ogłoszonych przez ministerstwo finansów. Jedynie w przypadku środków transportowych radni zdecydowali o ich obniżeniu o 10 proc. dla tych, które zostały wyprodukowane w 2009 r. i nowszych. Ma to zachęcić podatników do posiadania jak najnowszego taboru.

Tak, jak w tym roku, także w 2011 r. niższymi stawkami podatku nie będą objęte pojazdy napędzane paliwami ekologicznymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.