PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrastają zasiłki socjalne i progi dochodowe

  • PAP/JL    30 września 2015 - 07:54
Wzrastają zasiłki socjalne i progi dochodowe
604 zł wynosić będzie od 1 października maksymalna kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej. Fot. Shutterstock

604 zł wynosić będzie od 1 października maksymalna kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej.
Do tej pory było to 529 zł. O kilkadziesiąt złotych wzrosną również inne świadczenia, podniesione zostaną też kryteria dochodowe uprawniające do takiej pomocy.

Wysokość kryteriów dochodowych oraz kwota poszczególnych świadczeń z pomocy społecznej poddawane są weryfikacji co trzy lata. Weryfikacja nie musi oznaczać podniesienia wysokości progów i świadczeń. Tym razem jednak rząd zdecydował o ich zwiększeniu. Podwyżka wejdzie w życie od 1 października.

O tym, czy zasiłek przysługuje, decyduje m.in. kryterium dochodowe. Chodzi o dochód rodziny w przeliczeniu na osobę: dochody każdego członka rodziny należy dodać, ich sumę podzielić przez liczbę miesięcy, w których zostały one osiągnięte, a następnie podzielić przez liczbę osób w rodzinie.

Jak informuje resort pracy i polityki społecznej, kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej wzrośnie o 92 zł – do 634 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz o 58 zł – do 514 zł dla osoby w rodzinie. Według resortu dzięki temu więcej osób potrzebujących uzyska dostęp do świadczeń.

Podwyższone zostaną także świadczenia. Maksymalna kwota zasiłku stałego zwiększy się z 529 zł do 604 zł. W przypadku pomocy dla rolników wartość dochodu miesięcznego z 1 ha przeliczeniowego wzrośnie z 250 zł do 288 zł.

Pomoc państwa na usamodzielnienie się, kontynuowanie nauki i do zagospodarowania dla osób z placówek opiekuńczych wzrośnie z 1 tys. 647 zł do 1 tys. 722 zł.

O 75 zł wzrośnie świadczenie na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy. Będzie to pomoc w wysokości 1 tys. 335 zł.

Rząd zdecydował też o podniesieniu o 100 zł kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłków rodzinnych i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ta zmiana wejdzie za miesiąc, 1 listopada.

Będzie to pierwszy etap wzrostu tych kryteriów – na 1 listopada 2017 r. planowana jest kolejna podwyżka.

Od listopada br. zostaną podwyższone niektóre świadczenia rodzinne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-09-30 10:37:51

    Przeterminowana kiełbasa wyborcza!