PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrost opłat za żłobki jest nieuzasadniony

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    20 września 2011 - 06:56
Wzrost opłat za żłobki jest nieuzasadniony

Rodzice protestują przeciw podwyżkom opłat za żłobki. Eksperci są zgodni: wzrosty opłat są nieuzasadnione.
W kwietniu weszła w życie nowa ustawa żłobkowa. Choć nowe przepisy obniżyły koszty funkcjonowania żłobków, to gminy wykorzystały ją do wprowadzenia podwyżek – donosi „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Wzrosły opłaty za żłobki

„W Warszawie za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić około 500 zł. To wzrostów kosztów o 310 zł w porównaniu z zeszłym rokiem. Rodziców na to nie stać” – mówi Małgorzata Lusar z ruchu Głos Rodziców.

Czytaj też: Opłata za żłobki to efekt wzrostu cen

Rodzice warszawskich maluchów chcą wezwać radę miasta do zmiany uchwały dotyczącej opłat za żłobki. Jeśli to nie poskutkuje, zapowiadają udanie się do sądu.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

„Nie można przerzucać kosztów utrzymania żłobków na rodziców. Zapewnienie opieki dzieciom to zadanie gmin” – stwierdza Małgorzata Lusar.

Eksperci zgodnie podkreślają, iż podwyżki są nieuzasadnione. Obowiązująca od kwietnia ustawa obniżyła wymagania stawiane tego typu placówkom. Dziećmi mogą się opiekować osoby ze średnim wykształceniem po przebyciu odpowiedniego kursu. „Nie ma uzasadnienia, by podwyżki były aż tak drastyczne” – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Przyborowska, radca prawny w kancelarii Lege Artis.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.