Z Krupówek znikną reklamy, automaty do gier i kramy

- Władze Zakopanego chcą, by słynne Krupówki stały się Parkiem Kulturowym. Z ulicy mają zniknąć automaty do gier czy handel obnośny, ale zostaną stragany z oscypkami i "biały miś". Ma to uporządkować przestrzeń deptaku zeszpeconą reklamami i kramami.
Z Krupówek znikną reklamy, automaty do gier i kramy

Przygotowany projekt uchwały, wzorowany na krakowskim, ma wejść pod obrady miejskich radnych w marcu.

"Za deptak dostajemy największe cięgi od turystów, architektów, komentatorów i mediów, więc najwyższa pora, aby zrobić tam porządek" - powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski.

Przyznał, że impulsem do rozwiązania jednego z głównych problemów Zakopanego, było wprowadzenie Parku Kulturowego w centrum Krakowa. Projekt uchwały autorstwa burmistrza Zakopanego był konsultowany z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oraz Tatrzańską Izbą Gospodarczą.

Według założeń projektu uchwały Park Kulturowy ma objąć obszar od skrzyżowania Krupówek z ulicą Kościeliską, cały ciąg Krupówek wraz z przyległymi posesjami i częścią przyległych ulic, oraz Plac Niepodległości. Ponadto Park ma objąć wszystkie zabudowania, które znajdują się w najbliższym otoczeniu Krupówek. "Parkiem będą objęte nie tylko ulice i fasady budynków, ale i podwórka oraz cały obszar, który jest widoczny z przestrzeni Krupówek" - zaznaczył Koperski.

W projekcie uchwały znalazły się także zapisy o zakazie instalowania anten, masztów, głośników czy klimatyzatorów na elewacjach widocznych z Krupówek. Uchwała ma także wprowadzić zakaz handlu obnośnego, z automatów i tymczasowych stoisk oraz przyczep. Mowa jest także o zakazie eksponowania towarów na elewacjach, bramach i we wnękach budynków. Na mocy uchwały z deptaku mają też zniknąć automaty do gier zręcznościowych. "Takie widoki dały Krupówkom przydomek Bangladesz czy bazar. Najwyższa pora zrobienia z tym porządek" - podkreślił Koperski.

Wiceburmistrz chce także zakazać pozowania do zdjęć przebierańcom, którzy natrętnie nękają turystów i każą sobie płacić za fotografię. "To kompromituje i ośmiesza nasze miasto" - powiedział Koperski. Wyjątkiem ma być legendarny "biały miś".

Na obszarze Parku Kulturowego będzie zakaz instalowania obiektów tymczasowych z wyjątkiem ogródków gastronomicznych. Ale za zgodą miasta można będzie np. organizować plenerowe wystawy, imprezy kulturalne pod patronatem burmistrza. Na Krupówkach mają też zostać regionalne stragany z oscypkami.

W projekcie uchwały jest także zapis o zakazie zmieniania fasad budynków, co dotyczy kształtu, a nawet kolorystyki tynku.

Według projektu z Krupówek mają zniknąć wszelkie reklamy obnośne lub przyczepione do pojazdów. Znikną też instalowane na elewacjach banery, telebimy i bilbordy. Wszystkie szyldy będą musiały mieć odpowiednie proporcje i kolorystykę. Szyldy będą mogły wisieć tylko na wysokości parterów. "Chcemy wprowadzić przepisy dotyczące wielkości i kolorystyki szyldów reklamowych, a nawet kolorystykę parasoli i markiz w ogródkach gastronomicznych. Wolna amerykanka panująca w tym względzie obecnie na Krupówkach, niczemu nie służy" - zauważył wiceburmistrz.

Za zgodą władz miasta na deptaku pozostaną artyści-malarze lub karykaturzyści, którzy "są częścią klimatu Krupówek".

Na mocy uchwały burmistrz Zakopanego powoła zespół, który będzie oceniał czy dany artysta lub obiekt będzie spełniał wymogi Parku Kulturowego czy nie. "Jesteśmy w kontakcie z urzędnikami krakowskimi, którzy pod Wawelem wprowadzali Park Kulturowy i chcemy wzorować się na ich pracy" - powiedział Koperski i dodał, że to pierwsza część "batalii" o wizerunek miasta pod Giewontem. Władze miasta chcą również wprowadzenia Parków Kulturowych na Gubałówce oraz przy ulicy Bronisława Czecha pod Wielką Krokwią.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Park Kulturowy to określony obszar powoływany w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

bardzo piękne założenia, tylko czy ta nowa szata Krupówek będzie oznaczała: sklepy gdzie ceny z kosmosu (już teraz niektóre są omijane nawet nie oglądamy witryn), restauracje tylko dla bardzo zasobnych portfeli. Nowy obiekt na Krupówkach, nowoczesna bryła ale czy aż tak pięknie wkomponowana w klimat...? Czystość Porządek - tak nawet bardzo potrzebne. Nie chodzi o to żeby w Zakopanem a szczególnie na Krupówkach powstały szklane nowoczesne domy, sklepy gdzie nikt (poza tzw. celebrytami itp.) nawet nie wejdzie bo i po co? Chyba że włodarze miasta stawiają tylko i wyłącznie na bardzo bogatych, a niechętni są ludziom o normalnych finansach. A co do chińskich badziewi - każdy krytykuje ale wszyscy tam zaglądają a nawet kupują, więc trochę uczciwości ... rozwiń

Zakopane dla wszystkich, 2014-03-19 08:32:50 odpowiedz

panu burmistrzowi polecam szczególnej uwadze ten kram z chińskim badziewiem przy Staszica-Krupówkach w miejscu dawnego coctail-baru

jerzy, 2014-02-21 15:52:56 odpowiedz

Hurrraaaaa!

Filon Miły, 2014-02-21 15:51:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU