PARTNER PORTALU
  • BGK

Z samorządowcami o sprawach istotnych

  • malopolskie.pl    21 lutego 2011 - 19:15
Z samorządowcami o sprawach istotnych

Dodatkowe środki unijne, beatyfikacja Jana Pawła II, rządowe programy, odbudowa regionu po powodzi, zanieczyszczenie powietrza w Małopolsce oraz inwestycje sportowe to tematy, o których rozmawiali samorządowcy podczas spotkania w Krakowie.
W poniedziałek, 21 lutego, po raz pierwszy w tej kadencji, wójtowie, burmistrzowie i starostowie Małopolski spotkali się z władzami regionu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Marek Sowa, przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk, wicemarszałek Wojciech Kozak, członek Zarządu Witold Latusek oraz wojewoda Stanisław Kracik.

Wojewoda Kracik i przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego mówili o trzeciej edycji wieloletnich programów rządowych: Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i Radosnej Szkoły oraz o nowym programie „Maluch”, skierowanym na wsparcie rozwoju dzieci do lat 3. Poruszyli również temat odbudowy domów zniszczonych w wyniku osuwisk i usuwania innych szkód popowodziowych. Promesa przyznana Małopolsce w 2011 r. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych to ponad 183 mln zł.

Marszałek Marek Sowa poinformował o zmianach w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym (MRPO) finansowanym z budżetu UE. Zmiany te przygotowane zostały w oparciu o dotychczasowe doświadczenia płynące z wdrażania programu, wnioski z przeprowadzonych badań i analiz, a także w wyniku zgłaszanych postulatów. Zarząd Województwa postanowił wprowadzić m.in. odwołanie do celów wyznaczanych przez „Strategię Europa 2020” oraz „Strategię UE dla Regionu Morza Bałtyckiego”.

- To, co jest najważniejsze, to podział środków z Krajowej Rezerwy Wykonania – przekonywał marszałek. Razem ze środkami z dostosowania technicznego do rozdysponowania jest ponad 68 mln euro. 18 mln euro zostanie przeznaczone na drogi o znaczeniu regionalnym, 5 mln euro - na promowanie czystego transportu miejskiego, a 3,5 mln euro na Małopolskie Laboratorium Budownictwa Pasywnego.

Wsparcie (3,5 mln euro) otrzymają również dwa projekty Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a 2 mln euro – „Zielony Kampus” UJ. – Zależy nam również na przygotowaniu przyszłych beneficjentów do inwestycji – zaznaczył Marek Sowa, informując, że to działanie zostanie wsparte kwotą 7,4 mln euro. 3 mln euro zostanie przeznaczone na Panteon narodowy, a prawie 8,7 mln euro – na inwestycje w infrastrukturę służącą zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3 oraz osobom starszym.

Wreszcie 14,5 mln euro oraz dodatkowo 2,5 mln euro z budżetu państwa otrzymają projekty powodziowe w pięciu gminach, które najbardziej ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi. – W podziale środków kierowaliśmy się wsparciem prolizbońskich kategorii interwencji, zaspokojeniem najpilniejszych potrzeb regionu, w tym potrzeb rozwojowych oraz koniecznością przygotowania kluczowych inwestycji – zaznaczył marszałek. Konsultacje dotyczące podziału środków z KRW trwają do najbliższego czwartku. Potem Zarząd Województwa zatwierdzi projekt i przekaże do ministerstwa rozwoju regionalnego.

- Zbliża się beatyfikacja największego Małopolanina i Polaka wszechczasów – mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku, apelując o dobre przygotowanie do tego wydarzenia. – To będzie 5 minut dla Małopolski w całym świecie – podkreślił, zaznaczając, że wśród 7,5 mln turystów, którzy odwiedzili nasz region w ubiegłym roku, 2,5 mln to pielgrzymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • sygnał, 2011-02-21 21:33:25

    Zgadzam się. Ruch w interesie samorzadowym musi być!
  • Dżokejka, 2011-02-21 21:29:09

    Spotkania i debaty na ambitne tematy były i będą, a i tak w przyszłości będziemy się borykać z takimi samymi problemami jak dziś .