PARTNER PORTALU
  • BGK

Za 2 tygodnie prace nad projektem ws. Komisji Majątkowej

  • PAP    9 listopada 2010 - 18:30

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że rząd za dwa tygodnie zajmie się projektem ustawy, która zakłada likwidację Komisji Majątkowej.
Graś powiedział, że szef MSWiA przedstawił we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów informację dotyczącą projektu zmiany ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, który zakłada likwidację Komisji Majątkowej. Jak dodał, w tej kwestii są potrzebne dodatkowe ekspertyzy prawne.

"Projekt wróci na Radę Ministrów za dwa tygodnie. W tej kwestii potrzebne są dodatkowe ekspertyzy prawne" - powiedział Graś. 

W myśl projektu, sprawy związane z roszczeniami byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach, na drodze sądowej. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło jeszcze orzeczenie komisji, miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że powodem decyzji o uchyleniu przepisów regulujących działanie Komisji jest to, że w ostatnim czasie istotnie spadła liczba spraw do niej wpływających.

Komisja Majątkowa, powołana do życia ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw; bez rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 240.

Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. We wrześniu pełnomocnik instytucji kościelnych w komisji Marek P. został aresztowany. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.