PARTNER PORTALU
 • BGK

Za błąd urzędnik zapłaci z własnej kieszeni

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 grudnia 2010 - 06:40

Za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa urzędnik będzie płacić karę. Może ona stanowić równowartość nawet dwunastu jego pensji.
Po dwóch latach Sejm na ostatnim posiedzeniu w końcu uchwalił ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Wprowadza ona sankcje finansowe za błędne decyzje urzędników państwowych i samorządowych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa stanowi, że urzędnik poniesie odpowiedzialność, gdy zaistnieje kilka przesłanek. Przede wszystkim musi dojść do przyznania odszkodowania klientowi urzędu za szkodę wyrządzoną mu z rażącym naruszeniem prawa. Jej źródłem musi być zawinione działanie lub zaniechanie urzędnika. Musi to być stwierdzone w trybie określonym nową ustawą.

W ocenie przedsiębiorców nowe przepisy to krok milowy na drodze wprowadzenia niezbędnych standardów wobec szczególnie niekompetentnych czy działających ze złą wolą urzędników. Ich zdaniem zmiany przyczynią się również do poprawy pracy urzędów i samych urzędników.

W razie przyznania interesantowi odszkodowania szef urzędu będzie musiał w 14 dni przesłać prokuraturze okręgowej odpis wyroku wraz z aktami sprawy i wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Zadaniem prokuratora będzie ustalenie, który urzędnik dopuścił się rażącego naruszenia prawa. Jeżeli stwierdzi, który funkcjonariusz popełnił błąd, wytacza mu sprawę cywilną – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • locustus, 2010-12-20 16:46:38

  No nareszcie!!!! Może zaczną wyrzucać debili i zatrudniać uczciwych pracowitych ludzi w urzędach...
 • autoidea, 2010-12-20 13:23:06

  To jakas paranoja. W cywilizowanych krajach za blad urzednika odpowiada urzad. Wobec urzednika mozna wyciagnac sankcje wyl. sluzbowe (np. zwolnienie z pracy) ale nie zwalnia to urzedu od odpowiedzialnosci.
 • Zalew, 2010-12-20 12:12:23

  A może Wtedy właśnie zaczną pracować należycie? ale jak w urzedach pracują fryzjerki ... to czego się można spodziewać ?