PARTNER PORTALU
  • BGK

Za błędy w przepisach zapłacą powiaty

  • przegląd prasy/Rzeczpospolita    24 listopada 2009 - 11:28
Za błędy w przepisach zapłacą powiaty

Starostwa muszą zwrócić pobrane opłaty za wydane karty pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Tak przesądzają wyroki sądowe, które są zgodne: opłatę musi zwrócić ten, kto ją uzyskał - donosi "Rzeczpospolita".
Opłaty za wydanie karty pojazdów wystawianych dla samochodów sprowadzanych z zagranicy wprowadziło już nieobowiązujące rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Na tej podstawie starostwa powiatowe pobierały od kierowców od 21 sierpnia 2003 r. do 1 maja 2006 r. opłatę za wydanie karty pojazdu sprowadzonego z zagranicy w wysokości 500 zł.

Przepisy rozporządzenia zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny co stało się podstawą dla wielu osób, które ten wydatek poniosły, do żądania jego zwrotu. Wnioski w tej sprawie kierowane były do powiatów, które opłaty te pobierały.

Wyrok Trybunału, wywołał problem, od kogo zwrotu opłaty należy dochodzić: od samorządu powiatowego czy też może od Skarbu Państwa. Większość samorządów opowiadała się za tym drugim rozwiązaniem. Opłata taka była bowiem dochodem starostwa, ale jak zasłaniały się urzędy, pobierana była na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie zatem roszczenia powinny być kierowane do ich autora (Ministerstwo Infrastruktury), a w konsekwencji ciężar zwrotu opłaty powinien obciążać Skarb Państwa - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jednak Sąd Najwyższy 7 grudnia 2007 r. podjął uchwałę, że Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez wydanie rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu w czasie, gdy przepisy tego rozporządzenia, pomimo stwierdzenia ich sprzeczności z konstytucją i ustawą zwykłą przez Trybunał Konstytucyjny, dalej obowiązywały.

Orzeczenie, które zakwestionowało wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu, jest podstawą do zwrotu wcześniej uiszczonych kwot. Sporny przepis rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu był niekonstytucyjny od początku i starosta nie mógł odmówić nadpłaconej kwoty opłaty.

Jak pisze "Rzeczpospolita" można skorzystać z drogi procesu cywilnego o zwrot nienależnego świadczenia lub drogi administracyjnej załatwiana przez starostwo w formie czynności z zakresu administracji publicznej. Na drodze administracyjnej starostwo zwraca petentowi żądaną kwotę albo w drodze czynności odmawia, na co można złożyć skargę do sądu administracyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.