PARTNER PORTALU
  • BGK

Za mało pieniędzy z PFRON

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 lipca 2012 - 07:21
Za mało pieniędzy z PFRON

Samorządy na własną prośbę przejęły część zadań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Umowy z PFRON w ramach programu „Aktywny samorząd” podpisały niemal wszystkie powiaty – 309 spośród 314 – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Teraz zastanawiają się, czy środki, jakie przekaże im PFRON na obsługę programu (115 mln zł w tym roku na stworzenie stanowiska pracy, przyjmowanie wniosków itd.), nie okażą się zbyt małe.

Koszty obsługi realizacji programu przez powiaty pokrywane są z pieniędzy PFRON do wysokości 3 proc. środków wykorzystanych na realizację programu. Tymczasem samorządowcy już domagają się zwiększenia wsparcia do 3,5 proc.

Według Związku Powiatów Polskich propozycja PFRON oznacza dla większości powiatów co najwyżej kilkanaście tysięcy złotych rocznie, co nie pokryje kosztów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Agata, 2012-07-03 12:01:08

    Przeszkolić i zatrudnić samych niepełnosprawnych do obsługi zadań wramach tego programu. Zatrudnić wykonując pracę zdalnie. W tej chwili wielu niepełnosprawnych albo już posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, albo je kończy. Dać im sprzęt w ramach stanowiska, a dzięki temu stworzyć również... możliwość samodzielnego dokształcania się. W tej chwili PFRON nie przewiduje dofinansowania do np. zakupu komputera dla "ruchowca", który jest mu potrzebny do nauki, czy szukania pracy. Absolwenci po studiach idą, więc na statystki do PUP. Aktywny Samorząd byłby szansą, ale trzeba troszkę pomyśleć. Wtedy koszty nie byłyby takie wysokie.  rozwiń