PARTNER PORTALU
  • BGK

Za opiekę nad przedszkolakiem gminy mogą pobierać opłaty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 sierpnia 2010 - 06:00
Za opiekę nad przedszkolakiem gminy mogą pobierać opłaty

Samorządy mają rok na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola. Mogą je pobierać od rodziców, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin.
Podjęte przez rady gminy lub powiaty uchwały w sprawie pobierania opłat od rodziców za pobyt ich dzieci w przedszkolu nie będą już uchylane przez wojewodów lub wojewódzkie sądy administracyjne. Uchwały muszą jednak przewidywać, że dodatkowe opłaty mogą być pobieranie po pięciu godzinach pobytu dziecka w przedszkolu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W tym czasie przedszkole będzie musiało prowadzić bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie realizacji podstawy programowej. Takie zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Trafi teraz do podpisania przez prezydenta. Nowelizacja wejdzie w życie 1 września 2010 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uwzględnił też poprawki zgłoszone przez senatorów. Najważniejsza dla gmin jest zmiana, która dotyczy obowiązku wydania nowych uchwał w sprawie opłat za przedszkola. Dotychczasowe uchwały będą ważne do 31 sierpnia 2011 roku.

Dzięki nowelizacji gminy w nowych uchwałach będą mogły wskazać, że pobierają opłaty za prowadzenie zwykłych zajęć, np. nauki samodzielnego korzystania z toalety, mycia zębów, jedzenia, nauki poprawnego wyrażania się, a nie tylko za nadzwyczajne – typu nauka języka angielskiego. Takie opłaty będą mogły wprowadzić z wyraźnym wskazaniem, że pobierane one będą dopiero po piątej godzinie zajęć – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.