PARTNER PORTALU
  • BGK

Za rzadko żądają opłaty adiacenckiej

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    14 maja 2013 - 07:18
Za rzadko żądają opłaty adiacenckiej

NIK sugeruje, że gminy tracą ogromne pieniądze zbyt rzadko stosując tzw. opłaty adiacenckie.
Powinni je regulować właściciele nieruchomości, które drożeją na skutek komunalnych inwestycji - informuje „Gazeta Wyborcza".

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, jeśli gmina uzna, że wybudowana przez nią infrastruktura podniosła wartość nieruchomości, może w ciągu trzech lat zażądać od ich właścicieli podzielenia się zyskiem.

Według NIK rezygnowanie z opłaty adiacenckiej jest przejawem niegospodarności. Gminy uważają, że mieszkańcy są zbyt biedni, by je ponosić.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-05-14 15:32:51

    Opłata adiacencka powinna być stosowana wyłącznie przy sprzedaży nieruchomości. Bo przecież samo jej posiadanie nie generuje zysku. Jeśli wybudowałem dom, który wcześniej miał szambo, a dzięki założeniu przez gminę kanalizacji mogłem go podłączyć i w ten sposób wartość nieruchomości wzrosła, to prze...cież ja i tak nic z tego nie mam, dopóki sam mieszkam w tym domu. A za korzystanie z kanalizacji przecież płacę, więc czemu mam płacić dodatkowo? Co innego, gdybym w ciągu - powiedzmy 3 lat - sprzedał dom, korzystając, że teraz jest więcej wart. Wtedy gmina mogłaby zażądać ode mnie jakiejś części zysku ze sprzedaży.  rozwiń
  • stapajacyboso, 2013-05-14 11:06:04

    No własnie. Tylko kto potem zagłosuje na kacyka?