PARTNER PORTALU
  • BGK

Za usunięcie pojazdu płaci właściciel. Ile? Cenę wyznaczają radni

  • KrosnoCity.pl    10 października 2017 - 11:29
Za usunięcie pojazdu płaci właściciel. Ile?  Cenę wyznaczają radni

fot.pixabay

Zgodnie z ustawą rada musi co roku aktualizować stawki za holowanie pojazdów z drogi i ich przechowanie na parkingu.
• Rada Krosna pozostawiła obowiązujące stawki bez zmian w porównaniu do 2017 roku i wynoszą odpowiednio 100 zł za rower lub motorower, 200 zł za motocykl i 440 zł za pojazd do 3,5 t.

• Są to stawki bliskie maksymalnych przewidywanych przez ustawę.

• Część radnych chciałaby bardziej rygorystycznego stosowania przepisów.

- Myślę, że powinniśmy rozszerzyć stosowanie tych przepisów nie tylko do pojazdów, które są pozostawione i stoją kilka lat, ale również tych, które są notorycznie źle zaparkowane, blokując ścieżki rowerowe, chodniki. W innych miastach jest to bardzo rygorystycznie stosowane - przekonywała na sesji radna Krosna Anna Dubiel (Samorządne Krosno).

- Trzeba zakupić do Straży Miejskiej kilka zestawów do blokowania kół - powiedział przewodniczący rady, Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) - A co do parkowania, to mogę przedstawić prawy bok mojego samochodu, jak wygląda po tym jak został pozostawiony na parkingu, a ktoś inny wyjeżdżał - dodał.

Radnym odpowiedziano, że organami uprawnionymi do usuwania pojazdów jest Policja i Straż Miejska, a zadaniem wydziału drogownictwa w urzędzie miasta egzekwowanie opłaty od właściciela. To, jaki pojazd można usunąć - określają przepisy.

Przewodniczący zwrócił też uwagę, aby sprawdzić np. samochody parkujące pod sklepem mięsnym przy ul. Staszica, obok urzędu miasta. W tym miejscu notorycznie zastawiany jest chodnik.

W strefie zamieszkania (obowiązującej w centrum Krosna) parkować wolno tylko w miejscach wyznaczonych, nie ma potrzeby umieszczania dodatkowo znaków zakazu zatrzymania i parkowania.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazd na koszt właściciela można usunąć między innymi w przypadkach: pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, pozostawienia pojazd nieoznakowanego kartą w miejscu dla niepełnosprawnych, czy pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Prawne możliwości do egzekwowania postulatu radnej Dubiel istnieją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: