PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabezpieczą stołeczne dzielnice przed powodzią

  • AW    29 maja 2012 - 11:25
Zabezpieczą stołeczne dzielnice przed powodzią

Dzięki miejskim inwestycjom Bemowo, Ursynów i Ursus będą lepiej radzić sobie z problemem podtopień. W tych trzech dzielnicach miasto dofinansuje remont instalacji przeciwpowodziowych.
Jak informuje stołeczny ratusz, do dofinansowania wybrane zostały trzy dzielnicowe projekty: „Rekultywacja jeziora Zgorzała wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych” na Ursynowie, bemowski „Remont Fosy Bema na Forcie Bema w Warszawie” oraz przebudowa rowu odwadniającego wraz z budową zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Raszynka w Ursusie.

Łącznie na te inwestycje dzielnice otrzymają 17,7 mln zł. Środki przeznaczone na realizację przedsięwzięć pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych.

Na Ursynów trafi dodatkowo ok. 4,1 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na odmulenie i pogłębienie jeziora Zgorzała oraz budowę biofiltrów, dzięki którym możliwa będzie kontrola jakości wody w tym zbiorniku. Inwestycja ta, przygotowana jeszcze przez poprzednie władze dzielnicy, jest kluczowa zwłaszcza dla mieszkańców Zielonego Ursynowa.

Obecnie środki, jakie Ursynów ma zapewnione z budżetu stolicy to ok. 4,6 mln zł. Po przyznaniu dofinansowania z budżetu Warszawy na realizację prac nad jeziorem Zgorzała trafi łącznie ok. 8 mln zł.

Bemowo na odnowienie Fosy Bema otrzyma dodatkowe 1,2 mln w tym roku i 913 tys. w roku 2013. Dzięki pozyskanym środkom wyremontowana zostanie sama fosa. Powstaną też nowoczesne systemy kanalizacji deszczowej z przepompownią.

Na terenie Ursusa wzmocnione zostanie koryto rowu odwadniającego Reguły – Malichy. Powstanie tam też ok. 1150 m rurociągu przerzutowego, który odprowadzi wody opadowe do zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Raszynka. Nowopowstały zbiornik będzie mógł przyjąć do 47,98 tys. m3 wody. Na tę inwestycję miasto przeznaczy w latach 2013-2016 11,5 mln zł dodatkowych środków.

Łącznie na dotacje na realizacje inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej Warszawa przekazała w latach 2003-2011 podmiotom spoza sektora finansów publicznych i jednostkom będącym miejskimi osobami prawnymi blisko 420 mln zł. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podlegają zatwierdzeniu przez Radę m.st. Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Miejscowy, 2012-06-18 08:27:13

    A dzielnica Białołęka? Kiedy Burmistrz zauważy, że jej także dotyczy zagrożenie powodzią?