PARTNER PORTALU
  • BGK

Zablokują zmiany w zamówieniach publicznych

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    25 września 2012 - 06:52
Zablokują zmiany w zamówieniach publicznych

Zmiany w zamówieniach publicznych zlikwidują spółki budujące drogi.
Branża chce zablokować przepisy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Branża budowlana przygotowuje ofensywę, żeby zablokować w Senacie nowelizację prawa zamówień publicznych przegłosowaną niedawno przez Sejm.

Nowelizacja została przegłosowana, mimo że kontrowersyjne poprawki zostały w lipcu wykreślone przez podkomisję gospodarki, a Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosiło wątpliwości, czy zmiany są zgodne z konstytucją.

Nowe przepisy pozwalają inwestorowi wykluczyć z przetargów na trzy lata wykonawcę, który został zobowiązany do zapłacenia kary umownej powyżej 5 proc. wartości kontraktu (szkoda musi być potwierdzona sądownie).

Inwestor będzie też mógł odstąpić od umowy z wykonawcą, a ten będzie automatycznie wykluczany na trzy lata ze wszystkich przetargów publicznych w Polsce. Do tego nie potrzeba już orzeczenia sądu – to arbitralna decyzja zamawiającego.

„Firmy będą się obawiać startu w przetargu przez niekorzystne warunki, np. gwarantujące inwestorowi odstąpienie od kontraktu z błahych powodów” – mówi radca prawny Hubert Tański z CMS Cameron McKenna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.