Zabrze szuka inwestorów dla terenów wokół stadionu

Tereny inwestycyjne przylegające do powstającego w Zabrzu Stadionu im. Ernesta Pohla oferuje koordynująca budowę miejska spółka. O swojej ofercie przedstawiciele miasta i spółki "Stadion w Zabrzu" poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej w Zabrzu.
Zabrze szuka inwestorów dla terenów wokół stadionu
"Szukamy operatora, który powie, że w tym miejscu taki a taki biznes domknie się finansowo. () Rozmowy już się toczą" - wyjaśnił prezes "Stadionu w Zabrzu" Tadeusz Dębicki.

Spółka i miasto zakładają, że na dwóch terenach o powierzchni ok. 36 tys. m kw. oraz 38 tys. m kw. mogą powstać np. centrum nowych technologii, ośrodek konferencyjny, centrum medycyny sportowej lub hotel z funkcjami spa i fitness. Pierwszy z tych terenów to obecne nieużytki zlokalizowane za budynkiem klubowym - obramowane ulicami Roosevelta i Piłsudskiego. Na drugim mieszczą się dziś boiska treningowe przylegające do ulic Damrota, Olimpijskiej i Chłopskiej.

"Nie mówimy w tej chwili, jakiego rodzaju działalność chcemy na terenach inwestycyjnych. Założenie jest takie, że funkcje komercyjne, jakie będą zlokalizowane w koronie stadionu nie mogą być dla niej konkurencją i odwrotnie" - podkreślił Dębicki.

Spółka i miasto nie wykluczają dzierżawy albo sprzedaży oferowanych gruntów. Szczególnie jednak preferowałyby pozyskanie partnera prywatnego, którego pomysł zapewniłby trwałe i długoterminowe zyski operatorowi stadionu.

Choć bowiem miasto finansuje koszty budowy nowego stadionu, spółka "Stadion w Zabrzu" ma zagwarantować co najmniej pokrycie kosztów utrzymania obiektu.

Spółka - jako właściciel stadionu - będzie udostępniała obiekt należącemu w większości do miasta klubowi Górnik Zabrze. Głównymi źródłami wpływów spółki - po ok. 40 proc. - mają być przychody z dni meczowych oraz z najmu stadionowych powierzchni komercyjnych (ok. 9 tys. m kw.). 15 proc. ma pochodzić z praw do nazwy; reszta - z organizacji imprez na płycie lub koronie obiektu, najmu na konferencje, wystawy i inne imprezy czy opłat za zwiedzanie.

Przedstawiciele "Stadionu w Zabrzu" zachęcając do inwestowania na terenach przy nowym obiekcie przypomnieli, że atutami tego miejsca są m.in. połączenia komunikacyjne (bliskość Drogowej Trasy Średnicowej oraz autostrad A1 i A4), obszerny rynek (Zabrze - 180 tys. mieszkańców, aglomeracja - prawie 2 mln) oraz kapitał ludzki (45 uczelni w regionie, 180 tys. studentów, w tym jedna trzecia na kierunkach politechnicznych).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU