PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki mogą liczyć na miejskie dotacje

  • AW/krakow.pl    16 sierpnia 2011 - 11:23
Zabytki mogą liczyć na miejskie dotacje

Do 30 września właściciele zabytkowych nieruchomości w Krakowie mogą składać wnioski o dofinansowanie na remont. Od 2006 roku miasto wydało na ten cel ponad 11,5 mln zł.
Od 2006 roku z budżetu miasta udzielane są dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane prowadzone przy zabytkach ( do tej pory takiej dotacji udzielono 91 podmiotom). Dotacje mogą być przyznane w szczególności na remont elewacji, bo to przede wszystkim ona sprawia czy budynek jest wizytówką Krakowa. Dzieki temu wiele nieruchomości położonych w sercu miasta odzyskuje dawną świetność.

Czytaj też: Od zabytku głowa boli?

Warunków ubiegania się o dotację jest kilka - najważniejszy to wpis nieruchomości do rejestru zabytków. O dofinansowanie należy starać się z wyprzedzeniem - do 30 września roku poprzedzającego planowaną inwestycję.Termin ten jednak nie ma zastosowania w przypadku ubiegania się o dotację na prace interwencyjne wynikające z zagrożenia zabytku. Dofinansowanie nie obejmuje zwrotu poniesionych kosztów na prace zrealizowane przed złożeniem wniosku. Wniosek można pobrać pod adresem www.bip.krakow.pl lub otrzymać w siedzibie Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Kanoniczej 24.

Miasto wspiera remonty elewacji wszystkich (nie tylko zabytkowych) nieruchomości także w innym sposób. Za wykonanie takiego remontu każdy właściciel może otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości, co w przypadku niektórych budynków oznaczać będzie duże oszczędności. Ulga za remont elewacji to oferta korzystna szczególnie dla właścicieli tych budynków, które w części lub całości przeznaczone są pod działalność gospodarczą - od takich nieruchomości stawka podatku jest bowiem najwyższa.

Możliwe jest zwolnienie od podatku do wysokości 50 procent wydatków poniesionych w związku z remontem elewacji. Ulga przysługiwać będzie przez okres do pięciu lat podatkowych.

Wniosek należy składać w Urzędzie Miasta do 15 stycznia roku podatkowego, następującego po roku, w którym został zakończony remont elewacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.