PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorscy rolnicy otrzymali 45 mln zwrotu z podatku akcyzowego

  • PAP    17 lutego 2013 - 11:55
Zachodniopomorscy rolnicy otrzymali 45 mln zwrotu z podatku akcyzowego

Zachodniopomorscy rolnicy otrzymali w 2012 r. 45 mln zł zwrotu z podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Producenci rolni zainteresowani zwrotem akcyzy powinni złożyć wnioski do końca lutego.
Zwrot podatku akcyzowego w ubr. został przekazany przez wojewodę w dwóch częściach; w kwietniu i październiku ubr. Wnioski w sprawie zwrotu akcyzy można składać dwa razy w roku - w lutym i sierpniu.

Według informacji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wnioski o zwrot akcyzy wraz z fakturami lub ich kopiami dokumentującymi zakup paliwa od 1 września 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. należy składać do: wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast do końca lutego br. Pieniądze wypłacone zostaną rolnikom w kwietniu br.

Rolnicy, którzy będą chcieli złożyć wnioski o zwrot akcyzy w sierpniu br., będą musieli przedstawić faktury na zakup oleju od 1 lutego do 31 lipca br. Wypłata zwrotu nastąpi wtedy w październiku br.

Limit zwrotu podatku to 86 litrów na jeden hektar użytków rolnych, czyli na jeden hektar można otrzymać 81,70 zł.

W 2011 r. zwrot podatku akcyzowego w województwie zachodniopomorskim był na poziomie 44,5 mln zł. W 2012 r. największe w województwie ponad milionowe zwroty podatku akcyzowego otrzymały gminy: Wałcz i Stargard Szczeciński. Zachodniopomorscy producenci rolni złożyli w ubr. ponad 21,5 tys. wniosków o zwrot akcyzy.

Budżetową dopłatę do paliwa rolniczego umożliwiają przepisy z marca 2006 roku. Obniżenie kosztów zakupu oleju napędowego ma poprawić opłacalności produkcji i zwiększyć dochody rolników. Dopłaty stosowane są także w innych krajach UE; wysokość zwrotu zależy od zamożności danego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.