Zachodniopomorskie: Absolutorium dla marszałka i zarządu województwa

Marszałek Olgierd Geblewicz i zarząd województwa otrzymali absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok. Tak zdecydowali radni podczas sesji zachodniopomorskiego sejmiku. Za głosowało 20 radnych, 9 było przeciw, a 1 głos nie został oddany.
Zachodniopomorskie: Absolutorium dla marszałka i zarządu województwa
Marszałek Olgierd Geblewicz (fot. zachodniopomorskie.pl)

• 82 mln zł - to historyczna nadwyżka w województwie zachodniopomorskim, podobnie jak historyczny jest „plus” w wyniku finansowym budżetu wynoszący 90 mln zł.

• Zmniejsza się zadłużenie samorządu województwa z 316 do 274 mln zł, co jest znakomitym wynikiem na tle kraju.

• Poziom zadłużenia samorządu województwa spada sukcesywnie od lat.

Jak przypomniano podczas sesji, budżet województwa za rok 2016 był budżetem stabilnym, który nie ulegał szczególnie głębokim i częstym korektom. Zaledwie pięciokrotnie został zmieniony przez Sejmik województwa, głównie z powodu konieczności korekty przedsięwzięć ujętych w WPF i wprowadzenia nowych projektów.

Udział zmienionej puli wydatków wyniósł 10,9% łącznej kwoty uchwalonego planu. Ostatecznie, po wszystkich dokonanych korektach, plan dochodów budżetu województwa zachodniopomorskiego w roku 2016 ustalono w wysokości 665 mln zł, plan wydatków z kolei w kwocie 611 mln zł. Budżet za rok 2016 został wykonany zaś na poziomie: dochody - 667 mln zł (100,4%), wydatki - 577 mln zł (94,4%).

- Budżet województwa był w dużym stopniu zdominowany przez Regionalny Program Operacyjny. Fundusze unijne od wielu lat napędzają rozwój regionu i mają ogromny wpływ na budżety lokalnych samorządów. W 2016 roku kończyliśmy poprzednią perspektywę unijną, jak i rozpędzaliśmy obecną na lata 2014-2020 - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jak podkreślał: - Właściwego tempa perspektywa ta nabierze dopiero w bieżącym roku, stąd mniejsza liczba inwestycji. Naszym głównym zadaniem było jednak przygotowanie finansowe do nowego okresu, gdy ponownie czekać nas będzie wysiłek inwestycyjny. Wszyscy przecież zadłużyli się w celu realizacji zadań z ubiegłej perspektywy, które dziś tak dobrze służą mieszkańcom regionu. Przy okazji zależało nam na wypracowaniu jak największej nadwyżki operacyjnej. W pełni się to udało.

82 mln zł - to historyczna nadwyżka w województwie zachodniopomorskim, podobnie jak historyczny jest „plus” w wyniku finansowym budżetu wynoszący 90 mln zł. To z kolei pozwoliło zmniejszyć zadłużenie samorządu województwa z 316 do 274 mln zł, co – jak podkreślano - jest znakomitym wynikiem na tle kraju

Nadwyżka operacyjna sięgnęła poziomu 82,8 milionów złotych, a planowana nadwyżka na koniec 2016 r. w kwocie 54 mln zł osiągnęła poziom 90,7 mln złotych.

Ponadto 26% wykonanych wydatków stanowiły wydatki majątkowe, natomiast dochody o tym charakterze to prawie 24%. Część wpływów budżetu stanowiło wsparcie Unii Europejskiej oraz instytucji zarządzających na poziomie budżetu państwa dla realizowanych przez samorząd województwa projektów. Zamknęły się one kwotą 159,6 mln zł, osiągając prawie jedną czwartą część dochodów budżetu regionu.

- Poziom zadłużenia samorządu województwa od lat sukcesywnie spada. Finanse regionu są stabilne i bezpieczne - powiedział skarbnik województwa Marek Dylewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A skąd te głosy przeciw , czyżby "Dobra zmiana"?

tys, 2017-06-08 09:12:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU