Zachodniopomorskie: Uchwały samorządów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nieważne

Wojewoda zachodniopomorski stwierdził nieważność uchwały zachodniopomorskiego sejmiku ws. stosowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały koszalińskiej rady miejskiej, która też przyjęła podobne jak sejmik stanowisko.
Zachodniopomorskie: Uchwały samorządów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nieważne
Żaden przepis ustawy o samorządzie gminnym ani ustawy o samorządzie województwa nie przyznaje sejmikom czy radom miejskim i gminnym kompetencji do uznania za wiążące orzeczeń TK (Fot. : www.szczecin.uw.gov.pl)

Wojewoda Piotr Jania stoi na stanowisku, że nie istnieją regulacje prawne, mogące być podstawą do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia apelu bądź stanowiska dotyczącego stosowania orzeczeń TK - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Żaden przepis ustawy o samorządzie gminnym ani ustawy o samorządzie województwa nie przyznaje sejmikom czy radom miejskim i gminnym kompetencji do uznania za wiążące orzeczeń TK i zobowiązania organów wykonawczych tych jednostek i podległych im instytucji do ich stosowania - uważa wojewoda.

"Ani sejmik, ani rada miasta nie są tymi organami, które mogą wiążąco rozstrzygać o źródłach prawa Rzeczypospolitej Polskiej" - stwierdził cytowany w komunikacie Jania.

Od obu rozstrzygnięć samorządy mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od doręczenia rozstrzygnięcia - poinformowano.

Zachodniopomorski sejmik uznał w uchwale przyjętej 26 kwietnia br., że będzie kierował się orzeczeniami TK, które według radnych mają moc obowiązującą i są ostateczne. Radni wskazali m.in. "że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą".

Z kolei 28 kwietnia br. apel o stosowanie orzeczeń TK przyjęli koszalińscy radni miejscy. Wskazywali oni m.in., że odmowa publikacji kolejnych orzeczeń prowadzi do pogłębienia chaosu.

W Szczecinie rada miasta nie podjęła stanowiska ws. orzeczeń TK. Projekt w tej sprawie złożył klub PO, ale 17 maja br. radni nie przegłosowali przyjęcia stanowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bez­denna głupo­ta. Bez­denne zakłama­nie. Dla ludzi z PiS gra­nice nie istnieją.

danderek, 2016-06-02 13:16:55 odpowiedz

Żaden przePIS rządzącym nie będzie podskakiwał ,) Czas jednak "dobra zmianę" zamieniać na ZMIANĘ NA LEPSZE

eLPe, 2016-06-02 12:24:41 odpowiedz

No i widać jak głęboko sięga lepka łapa PO. Wymyślili sobie "nową władzę"-nie znają konstytucji. Rodacy!---może podziękujemy już tym wybrańcom za demolowanie NASZEJ OJCZYZNY !

mp1248, 2016-06-02 08:40:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU