PARTNER PORTALU
 • BGK

Zachodniopomorskie: Uchwały samorządów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nieważne

 • PAP/AT    1 czerwca 2016 - 20:40
Zachodniopomorskie: Uchwały samorządów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nieważne

Żaden przepis ustawy o samorządzie gminnym ani ustawy o samorządzie województwa nie przyznaje sejmikom czy radom miejskim i gminnym kompetencji do uznania za wiążące orzeczeń TK (Fot. : www.szczecin.uw.gov.pl)

Wojewoda zachodniopomorski stwierdził nieważność uchwały zachodniopomorskiego sejmiku ws. stosowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały koszalińskiej rady miejskiej, która też przyjęła podobne jak sejmik stanowisko.
Wojewoda Piotr Jania stoi na stanowisku, że nie istnieją regulacje prawne, mogące być podstawą do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia apelu bądź stanowiska dotyczącego stosowania orzeczeń TK - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Żaden przepis ustawy o samorządzie gminnym ani ustawy o samorządzie województwa nie przyznaje sejmikom czy radom miejskim i gminnym kompetencji do uznania za wiążące orzeczeń TK i zobowiązania organów wykonawczych tych jednostek i podległych im instytucji do ich stosowania - uważa wojewoda.

"Ani sejmik, ani rada miasta nie są tymi organami, które mogą wiążąco rozstrzygać o źródłach prawa Rzeczypospolitej Polskiej" - stwierdził cytowany w komunikacie Jania.

Od obu rozstrzygnięć samorządy mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od doręczenia rozstrzygnięcia - poinformowano.

Zachodniopomorski sejmik uznał w uchwale przyjętej 26 kwietnia br., że będzie kierował się orzeczeniami TK, które według radnych mają moc obowiązującą i są ostateczne. Radni wskazali m.in. "że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą".

Z kolei 28 kwietnia br. apel o stosowanie orzeczeń TK przyjęli koszalińscy radni miejscy. Wskazywali oni m.in., że odmowa publikacji kolejnych orzeczeń prowadzi do pogłębienia chaosu.

W Szczecinie rada miasta nie podjęła stanowiska ws. orzeczeń TK. Projekt w tej sprawie złożył klub PO, ale 17 maja br. radni nie przegłosowali przyjęcia stanowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • danderek, 2016-06-02 13:16:55

  Bez­denna głupo­ta. Bez­denne zakłama­nie. Dla ludzi z PiS gra­nice nie istnieją.
 • eLPe, 2016-06-02 12:24:41

  Żaden przePIS rządzącym nie będzie podskakiwał ,) Czas jednak "dobra zmianę" zamieniać na ZMIANĘ NA LEPSZE
 • mp1248, 2016-06-02 08:40:44

  No i widać jak głęboko sięga lepka łapa PO. Wymyślili sobie "nową władzę"-nie znają konstytucji. Rodacy!---może podziękujemy już tym wybrańcom za demolowanie NASZEJ OJCZYZNY !