PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaczęły się kontrole NIK-u

  • nik.gov.pl    25 stycznia 2011 - 08:57

Ruszyły kontrole wykonania budżetu państwa za 2010 rok. Przedstawiciele Izby sprawdzają, jak publiczne instytucje spożytkowały przekazane im pieniądze. Gdzie pojawią się kontrolerzy? M.in. w ministerstwach, urzędach gmin, urzędach miast.
Kontrola obejmuje zagadnienia finansowe oraz kwestie z nimi powiązane. Kontrolerzy oceniają zatem nie tylko prawidłowość i rzetelność prowadzonej dokumentacji finansowo-księgowej, ale sprawdzają także, czy beneficjenci publicznych pieniędzy przestrzegali przepisów, zasad i procedur, które powinny być stosowane przy realizacji dochodów i wydatków budżetowych.

NIK przygląda się także funkcjonowaniu systemów kontroli wewnętrznej w państwowych instytucjach.

Izba skontroluje wszystkie instytucje, które korzystają z publicznych pieniędzy, jest ich niemal 400. W efekcie powstaną dwa dokumenty. Pierwszym będzie szczegółowa analiza realizacji założeń polityki pieniężnej państwa. W drugim znajdzie się opinia NIK w sprawie udzielenia absolutorium dla Rady Ministrów za wykonanie budżetu. Prezes NIK przedstawi latem oba dokumenty na plenarnym posiedzeniu Sejmu RP.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ostatnia fajka, 2011-01-25 09:43:59

    Po tak długiej przerwie trzeba dobrze szukać...w NFZ i ZUS !!!
  • ObywatelP., 2011-01-25 09:28:25

    Dziwne , ze NiK kontroluje zawsze bo do tego został powołany a o tylu przekretach ciągle się dowiadujemy, więc jak to jest, czy nie należałoby pomyśleć o jakiejs komisji społecznej, która współpracowałaby z NiK a by pomóc bardziej wnikliwie przeprowadzać kontrole.To że będą kontrolować admistrację c...entralna i samorządy to normalne tak powinno byc zawsze niema sie czym chwalić - to powinno być na bieżąco.Ale przede wszystkim NiK powinien skontrolować NFZ i ZUS tam jest najwięcej pieniędzy należących do obywateli i bardzo nas interesuje jak są wydawane czy zgodnie z przepisami i czy uczciwie, nie mamy zaufania do sposobu dystrybuowania środków z tych dwóch największych funduszy NFZ-etu i ZUS-u.  rozwiń