Zaczęły się kontrole NIK-u

  • nik.gov.pl
  • 25-01-2011
  • drukuj
Ruszyły kontrole wykonania budżetu państwa za 2010 rok. Przedstawiciele Izby sprawdzają, jak publiczne instytucje spożytkowały przekazane im pieniądze. Gdzie pojawią się kontrolerzy? M.in. w ministerstwach, urzędach gmin, urzędach miast.

Kontrola obejmuje zagadnienia finansowe oraz kwestie z nimi powiązane. Kontrolerzy oceniają zatem nie tylko prawidłowość i rzetelność prowadzonej dokumentacji finansowo-księgowej, ale sprawdzają także, czy beneficjenci publicznych pieniędzy przestrzegali przepisów, zasad i procedur, które powinny być stosowane przy realizacji dochodów i wydatków budżetowych.

NIK przygląda się także funkcjonowaniu systemów kontroli wewnętrznej w państwowych instytucjach.

Izba skontroluje wszystkie instytucje, które korzystają z publicznych pieniędzy, jest ich niemal 400. W efekcie powstaną dwa dokumenty. Pierwszym będzie szczegółowa analiza realizacji założeń polityki pieniężnej państwa. W drugim znajdzie się opinia NIK w sprawie udzielenia absolutorium dla Rady Ministrów za wykonanie budżetu. Prezes NIK przedstawi latem oba dokumenty na plenarnym posiedzeniu Sejmu RP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Po tak długiej przerwie trzeba dobrze szukać...w NFZ i ZUS !!!

ostatnia fajka, 2011-01-25 09:43:59 odpowiedz

Dziwne , ze NiK kontroluje zawsze bo do tego został powołany a o tylu przekretach ciągle się dowiadujemy, więc jak to jest, czy nie należałoby pomyśleć o jakiejs komisji społecznej, która współpracowałaby z NiK a by pomóc bardziej wnikliwie przeprowadzać kontrole.To że będą kontrolować admistrację c...entralna i samorządy to normalne tak powinno byc zawsze niema sie czym chwalić - to powinno być na bieżąco.Ale przede wszystkim NiK powinien skontrolować NFZ i ZUS tam jest najwięcej pieniędzy należących do obywateli i bardzo nas interesuje jak są wydawane czy zgodnie z przepisami i czy uczciwie, nie mamy zaufania do sposobu dystrybuowania środków z tych dwóch największych funduszy NFZ-etu i ZUS-u. rozwiń

ObywatelP., 2011-01-25 09:28:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU