PARTNER PORTALU
 • BGK

Zaczyna się wymiana kart parkingowych dla niepełnosprawnych

 • PAP    30 czerwca 2014 - 07:32
Zaczyna się wymiana kart parkingowych dla niepełnosprawnych

We wtorek rozpoczyna się wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nowe nie będą już wydawane bezterminowo, a do ich otrzymania uprawnione będą osoby niepełnosprawne ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się.
Nowe przepisy dotyczące wydawania kart wprowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która (oprócz kilku przepisów) wchodzi w życie 1 lipca. Zmiany przygotowane w sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych mają ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które obecnie wydawane są bezterminowo.

Jak powiedział poseł PO Sławomir Piechota, który przygotowywał projekt, z uprawnień do kart parkingowych wykluczone zostały osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności.

"Teraz kartę będzie mogła otrzymać osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do tego musi być ustalenie przewodniczącego powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, że ta osoba ma znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się" - powiedział Piechota.

Czytaj też: Nie ma wzorów kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Dodał, że np. osoba niesłysząca, która ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, niekoniecznie będzie uprawniona do otrzymania karty.

Dodał, że wprowadzenie nowych przepisów wynikało z coraz częstszego zajmowania miejsc dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnionych.

"Wynikało to z obserwacji, m.in. policji i organizacji pozarządowych. Na tych miejscach parkowały osoby, które nie miały problemu z samodzielnym poruszaniem się. Rosło też zjawisko używania kart wydanych kiedyś na osoby, które już nie żyją" - tłumaczył powody wprowadzenia nowych przepisów Piechota.

Wszystkie dotychczas wydane karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r. "Od 1 lipca do końca listopada będzie czas na wymianę starych kart na nowe, od 1 grudnia nie można parkować w oparciu o stare karty na wydzielonych dla niepełnosprawnych miejscach. Każdy uprawniony powinien od razu przystąpić do wymiany karty" - zaznaczył Piechota.

Nowe karty, które pozwalają na zajmowanie miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także niestosowania się do pewnych znaków drogowych, będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają karty parkingowe na okres trzech lat.

Imienna karta będzie wydawana osobie niepełnosprawnej - niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździ. Jeżeli karta wydawana będzie dla placówki, wtedy w numerze karty będzie numer rejestracyjny pojazdu.

Według danych resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart, wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca.

Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie ok. 180 tys. kart.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Ludzki odruch, 2014-10-09 21:29:44

  Piechota ,,,,,,,,,,,,,,,, Ty niepełnosprawny nipełnosprawnym zgotowałeś ten los !!!!!!!!!!!!!!!!!! To jest podłość z twojej strony człowieku- Ty mi daj Twój wózek ,ja Ci dam zawał serca i nieuleczalną chorobę.....................zobaczysz chłopie , kto dłużej pojedzie..... Nie masz chłoptasku za... grosz ambicji,Wepchałeś się do SEJMU i klaskasz tak jak wszyscy....czy jesteś KLAKIEREM ? Olałeś nas totalnie !!!!!!!!!!!!!!!!!! Skąd ty człowieku tą ustawę wytrzasnąłeś....widać ,że tylko kierowałeś się li i tylko li swoją prywatą ,bo siedzisz na wózku....co prawda współczuję Ci chłopie,ale nie należysz do "ścisłego umysłu" Prawo nie działa wstecz i nie wciskaj BZDUR INTERNAUTOM .......weź się do konkretnej roboty ,nie wymyślaj człowieku bredni,bo konie się nawet śmieją.  rozwiń
 • jan, 2014-08-18 15:16:43

  Kpiny jest 18 sierpień a w Tychach kart jeszcze nie mają i nie wiadomo kiedy będą, ważne że opłaty każą zrobić przy składaniu wniosków. Dziwi mnie to że nikt nie pomyślał żeby na ten czas można wystawiać jakieś zastępcze.
 • maka, 2014-07-14 20:40:42

  Poseł Piechota już pokazał jak się przejmuje niepełnosprawnymi...jego wożą za konkretne pieniądze i ma asystentów tez za konkretne pieniądze...ale..." jak chcecie miec te przywileje to startujcie w wyborach"...-ja to powiedział matkom niepełnosprawnych dzieci.. ale.to jest tylko w Polsce ...mozliwe...sory takich mamy pseudo przedstawicieli w Sejmie...szkoda nerwów  rozwiń