PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadania zlecone, finanse: Miasto pozywa skarb państwa

  • Bartosz Dyląg    29 listopada 2017 - 18:00
Zadania zlecone, finanse: Miasto pozywa skarb państwa
Nowa Sól wystąpi z powództwa cywilnego przeciwko skarbowi państwa Fot. pixabay

W najbliższych miesiącach władze Nowej Soli wystąpią z powództwem cywilnym przeciwko skarbowi państwa ws. zadań zleconych.
• Apele o rozwiązanie kwestii finansowania zadań zleconych słychać od wielu lat.

• Samorządowcy są zdania, że na ich barki każdego roku spada coraz więcej zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a pieniądze, które otrzymują na ten cel z budżetu centralnego, są niewystarczające.

• Temat pojawił się także na listopadowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz przypomina, że problem niedofinansowania zadań zleconych nie jest rozwiązany od wielu lat.

– Nie za bardzo wierzymy w dobre intencje kolejnych rządów, dlatego Nowa Sól idzie do sądu. Wystąpimy z powództwa cywilnego przeciwko skarbowi państwa. Starty, jakie ponosimy z tytułu niedofinansowanych zadań zleconych są ogromne i nie możemy pozwolić sobie, by odbywało się to kosztem realizacji naszych zadań własnych – zaznacza prezydent Tyszkiewicz.

Wadim Tyszkiewicz wyjaśnia, że w 2016 roku 40-tys. Nowa Sól wydała na funkcjonowanie urzędu stanu cywilnego 112 tys. zł. – Mimo tego wojewoda żądał od nas zwrotu dotacji – podkreśla prezydent Tyszkiewicz.

Prezydent Nowej Soli przypomina, że samorządy powiatu nowosolskiego walczyły o pieniądze na zadania przekazane przez rząd w Trybunale Konstytucyjnym, jednak wycofały się z tej drogi, gdyż obawiały się, że ewentualna przegrana zamknie całkowicie możliwość dochodzenia roszczeń.

Wadim Tyszkiewicz dodaje, że NIK wytyka gminom finansowanie zadań, które nie są ich, ale urzędnicy przymykają na to oko.

Miliardowe straty samorządów

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych przygotowało raport dotyczący finansowania urzędów stanu cywilnego. Problem niedofinansowania pracy usc czy szerzej zadań zleconych ma być rozpatrywany przez specjalny zespół powołany przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.

Z raportu OPOS wynika, że 75 proc. inwestycji czynionych w zakresie zadań zleconych finansowanych jest ze środków własnych jednostek samorządu terytorialnego. W 2015 roku do zadań zleconych tylko z zakresu rejestracji stanu cywilnego gminy w całej Polsce dołożyły około 23 mln zł. To koszty dotyczące tylko bieżącej realizacji zadań, nie uwzględnione zostały koszty dotyczące realizacji inwestycji, remontów, wymiany sprzętu.

Kilka lat temu Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego przeprowadziło badanie zadań zleconych, realizowanych przez urzędy stanu cywilnego w gminach tego regionu. Wynika z niego, że w latach 2010-2013 nie było tam gminy, która nie dokładałaby do zadań zleconych. Średnio gmina musi dołożyć 50 proc. kosztów realizacji tych zadań.

Samorządy powiatu nowosolskiego oszacowały, że jednostki samorządowe w całym kraju w latach 2004-2013 straciły na zadaniach przekazanych przez rząd około 10 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Leon, 2017-11-30 11:23:41

    a nie można było pozwać wcześnie o jakieś 5 lat