PARTNER PORTALU
 • BGK

Zadania zlecone znikną? "Na Węgrzech było podobnie..."

 • MIW    19 marca 2016 - 18:52
Zadania zlecone znikną? "Na Węgrzech było podobnie..."
Jan Olbrycht skrytykował rząd, ale miał krytyczne uwagi względem polityki względem samorządów, którą prowadziła poprzednia ekipa. (Fot. : www.parlamentarny.pl).

• Goście klubu obywatelskiego skrytykowali pomysł ograniczenia kadencji w samorządach
• Przekazanie pieniędzy z RPO wojewodom stanowiłoby centralizację – ocenił Jan Olbrycht.
• Radził też samorządowcom, by zbytnio nie skarżyli się na liczbę powierzonych im zadań.
- Będziemy bronić polskiego samorządu przed władzą centralną. Nie pozwolimy by dalej funkcjonowało centralne myślenie i by Polska była rządzona z ulicy Nowogrodzkiej – zapowiadał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas odbywającej się w Gliwicach pod hasłem "Polski samorząd - wyzwania i zagrożenia" konferencji klubu obywatelskiego.

W spotkaniu, które odbyło się 19 marca udział wzięli śląscy posłowie PO, należący do niej prezydenci tutejszych miast, ale wśród gości pojawił się też rektor Politechniki Śląskiej – prof. Andrzej Karbownik (zapowiedział, że po tym jak wkrótce zakończy kierowanie uczelnią zamierza się włączyć w działalność klubu), przewodniczący Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach - prof. Czesław Martysz, a także Jan Olbrycht, eurodeputowany, a przeszłości także marszałek województwa śląskiego, a jeszcze wcześniej burmistrz Cieszyna. Ten ostatni podkreślał, że samorząd stanowi część władzy publicznej i nie można go traktować jako organu „pozarządowego”, choć rządzący mają tendencję do tego, by demonstrować lekceważący stosunek do samorządowców uznając ich za „amatorów”. Odnosząc się do ewentualnego odebrania zarządzania funduszami z Regionalnych Programów Operacyjnych samorządom wojewódzkim i przekazania tego wojewodom stwierdził, że byłby to przejaw centralizacji.

- To po prostu oznacza przekazanie zarządzania tymi pieniędzy Warszawie – ocenił Olbrycht. Jak dodał pieniądze przekazywane do samorządów wzmacniają władzę, także polityczną.

- Widać więc, że pojawia się więc myślenie: a co będzie jak przegramy w samorządzie? – skomentował Olbrycht.

Odnosząc się do samorządowców zwrócił uwagę, że powtarzające się od lat ich narzekania na zbyt dużą liczbę przekazanych im zadań i nieadekwatny do tego poziom dofinansowania mogą przynieść zgoła nieoczekiwane przez samych zainteresowanych skutki.

- Na Węgrzech było podobnie i w pewnym momencie rząd zabrał samorządom zadania. Myślę, że nasze władze też są w stanie to zrobić. W imię „porządku” „poskracać” pewne rzeczy. Pytanie więc do samorządowców: czy chcemy mieć spokój i mniej roboty, czy chcemy wziąć odpowiedzialność za kraj – zapytał Olbrycht. Krytycznie ocenił też zresztą niektóre elementy polityki względem samorządów prowadzonej za czasów rządów Platformy. Jak stwierdził lekceważono wówczas posłów, senatorów, radnych licząc, że „ciała wykonawcze załatwią wszystko”.

- A bez radnych nie da się kierować miastem czy województwem, podobnie jak bez posłów krajem. Władza wykonawcza musi być kontrolowana, i mieć większe zaufania do demokratycznych ciał. Tymczasem dziś prezydenci miast myślą, że są właścicielami firmy. Radni zaś są sfrustrowani i za chwilę trzeba będzie robić łapankę dla radnych – powiedział Olbrycht. Zdecydowanie przeciwstawił się też pomysłom ograniczenia liczby kadencji w samorządach.

- A jeśli tak ma być, to niech obowiązuje to wszystkie władze publicznych – stwierdził.

Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest również prof. Martysz.

- Uważam, że suwerenem w samorządzie są ludzie i oni powinni wybierać. I ograniczanie byłoby naruszaniem tego prawa – ocenił przewodniczący katowickiego SKO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Srulek, 2016-03-22 08:25:05

  Do Julek: Świetny argument. Przekonałeś mnie do swojego zdania.
 • Julek, 2016-03-21 19:34:13

  Do Co za bzdury: No właśnie. Co za bzdury wypisujesz
 • Co ma wisieć nie utonie!, 2016-03-21 12:34:39

  A gdzie był ten przygłup z uśmieszkiem debila wcześniej, kiedy był u koryta? Co on wtedy robił i dlaczego nie wzywał o decentralizacji? Polacy już doskonale wiedzą, że gdyby kiedyś, nie daj Boże, znowu dorwał się do koryta, to na powrót śpiewałby ze starego bolszewickiego klucza, a teraz to on "...;wielki obrońca" demokracji! A swoją drogą to powinien siedzieć w pierdlu za zdradę stanu, bo to co robi na zachodzie, jak opluwa Polskę i Jej szkodzi to właśnie zdrada stanu!!!  rozwiń