PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużenie czas ograniczać

  • PAP/RAF    29 stycznia 2010 - 15:37
Zadłużenie czas ograniczać

Rząd przedstawił "Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011". Jest i o samorządach.
- Polska jest w momencie zwrotnym, co nie znaczy krytycznym - jeśli chodzi o pościg cywilizacyjny za najbardziej rozwiniętymi krajami świata - powiedział premier Donald Tusk, przedstawiając na Politechnice Warszawskiej "Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011".

Program ma na celu m.in. ochronę przed przekroczeniem przez nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych progu 3 proc. PKB. Częścią konsolidacji finansów publicznych będzie wprowadzenie reguły wydatkowej, która ma służyć obniżeniu deficytu strukturalnego.

Donald Tusk podkreślił wprost, że dziś bardzo ważne jest dla niego ograniczenie zadłużenia państwa.

Rząd przygotuje więc m.in. specjalną ustawę o stabilności finansów publicznych. Zakładać ona będzie m.in. ograniczenie wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym (niewynikających z istniejących przepisów) do 1 proc. w ujęciu realnym w skali roku, a - w efekcie - ograniczenie przyrostu wydatków od średniej dynamiki PKB.

Plan rządu przewiduje również „uwolnienie zamrożonych rezerw gotówkowych” w sektorze publicznym. Dowiedzieliśmy się, że resort finansów od pewnego czasu zabiega o to, aby instytucje państwowe i samorządowe nadwyżki finansowe lokowały nie na lokatach w komercyjnych bankach, ale na depozycie na rachunku MF. Rząd szacuje, że dzięki temu dług publiczny zmniejszy się w 2010 r. o około 14,6 mld zł (1,1 proc. PKB).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.