PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużenie samorządów w Polsce na tle UE

  • GK/ww.for.org.pl    16 września 2011 - 11:43
Zadłużenie samorządów w Polsce na tle UE

Deficyt budżetowy sektora samorządowego w Polsce jest najwyższy wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Według analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju deficyt sektora samorządowego w Polsce w relacji do PKB systematycznie rośnie od 2008 r. W 2010 r. wyniósł 1,1 proc. PKB i był najwyższy w UE.

Czytaj też: Dług samorządów rośnie lawinowo
 
Zadłużenie sektora samorządowego w Polsce należy do najwyższych w regionie. Bardziej zadłużone są tylko samorządy na Łotwie i Węgrzech.

„Nie można usprawiedliwiać polskich samorządów faktem, że inwestycje unijne są źródłem istotnej części zadłużenia, ponieważ w krajach regionu również realizowane są inwestycje ze środków UE – stwierdzają analitycy FOR.

FOR podkreśla, że szybko rosnący poziom zadłużenia to istotne zagrożenie dla finansów samorządów. Dynamika zadłużenia w ostatnich trzech latach jest bardzo wysoka.

Od 2007 r. poziom długu wzrósł o 60 proc. Jest to czwarty najwyższy wzrost w całej UE. „W innych krajach UE, gdzie sektor samorządowy odgrywa znaczną rolę w całym sektorze finansów publicznych, wprowadzane są różne reguły fiskalne, które dyscyplinują samorządy – czytamy w raporcie FOR.

Analitycy przestrzegają, że „utrzymanie się tak wysokiego wzrostu poziomu długu sektora samorządowego w kolejnych latach może doprowadzić do znacznego pogorszenia się jego sytuacji finansowej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sołtys, 2011-09-16 14:18:19

    Kto do tego dopuścił i kiedy?