PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużone samorządy

  • PAP/Nasz Dziennik    5 października 2009 - 12:31

Nasze państwo coraz bardziej się zadłuża, pisze "Nasz Dziennik". Deficyt budżetu centralnego w przyszłym roku ma przekroczyć 52 mld zł. Mało mówi się w tym kontekście o długach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które w tym roku przekroczą na pewno 30 mld zł.
Oficjalne dane Ministerstwa Finansów na temat budżetów samorządów są niepokojące. W 1999 r. długi samorządowe przekraczały 6 mld zł. Ubiegły rok zamknął się zobowiązaniami na kwotę blisko 29 mld zł.

Samorządowcy tłumaczą to przede wszystkim rosnącymi potrzebami inwestycyjnymi. W 2007 r. na inwestycje we wszystkich samorządach wydano ponad 26 mld zł, a w ub. roku blisko 31 mld zł. W tym roku ma to być kwota o kilka miliardów wyższa.

W tej chwili zobowiązania samorządów stanowią około 20 proc. ich dochodów budżetowych i daleko im jeszcze do ustawowego pułapu 60 procent. Ale - jak pokazuje przykład ostatnich dwóch lat - to zadłużenie w przyszłych latach będzie na pewno szybko narastać, zwłaszcza w dużych miastach, ostrzega "Nasz Dziennik". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.