PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagraniczny stempel pocztowy też ważny

  • GK    22 października 2013 - 17:51
Zagraniczny stempel pocztowy też ważny

Obywatele polscy przebywający poza granicami Polski mają problem z dochowaniem terminu przekazania korespondencji do urzędów administracji publicznej. Ma się to zmienić.
Art 57 Kodeksu postepowania administracyjnego wskazuje, że termin w kontaktach z administracją publiczną jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo nadane jest w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub wysłane jako dokument elektroniczny.

Za granicą termin zostanie dochowany przez nadanie pisma w konsulacie z zachowaniem terminu. Nadanie w poczcie zagranicznej będzie skuteczne, jeżeli pismo dotrze fizycznie do polskiego urzędu przed upływem terminu.

- Takie rozwiązanie stwarza wiele problemów z dostarczeniem dokumentów i powoduje, że z każdym pismem trzeba dotrzeć do konsulatu. W związku z naszym członkostwem w Unii Europejskiej Kodeks postepowania administracyjnego winien uwzględniać możliwość korzystania przez petenta z usług operatora zagranicznego - uważa poseł Stanisław Szwed.

Dlatego zapytał resort administracji i cyfryzacji czy ulegną zmianie przepisy mówiące, że data stempla pocztowego decyduje o dochowaniu terminu w postępowaniu administracyjnym niezależnie od miejsca nadania pisma.

Według Stanisława Huskowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji uwagi posła są uzasadnione.

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dostrzega konieczność zmiany przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w zakresie zapewnienia możliwości nadawania pism w postępowaniach administracyjnych u operatorów publicznych innych państw Unii Europejskiej - twierdzi wiceminister Stanisław Huskowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.