PARTNER PORTALU
  • BGK

Zajmą się podatkiem od kopalin

  • PAP    11 stycznia 2012 - 14:20
Zajmą się podatkiem od kopalin

Stały Komitet Rady Ministrów powinien zająć się projektem ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin na swoim czwartkowym posiedzeniu - poinformował dziennikarzy w środę wiceminister finansów Maciej Grabowski.
- Termin wejścia w życie podatku z dniem 1 marca jest na pewno napięty - przyznał.

Komitet ma zdecydować o kształcie projektu oraz rozpatrzyć uwagi przekazane do niego przez poszczególne resorty. Ministerstwo skarbu chce wprowadzić do niego zmiany, resort gospodarki uważa, że potrzebne są kolejne analizy, a Rządowe Centrum Legislacji (RCL), że należy wydłużyć vacatio legis.

- Jeśli chodzi o wejście w życie podatku od 1 marca, to jeszcze się nad tym zastanawiamy, chcemy uniknąć zarzutów niekonstytucyjności wejścia w życie podatku, a musimy zachować przynajmniej 14-dniowe vacatio legis - dodał.

Z projektu ustawy przygotowanego przez resort finansów wynika, że nowe prawo ma obowiązywać od 1 marca br. Wątpliwości co do terminu wejścia w życie ustawy ma RCL. Zwraca uwagę, że ustawodawca powinien zapewnić podatnikom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian.

Czytaj też: Prezydent Lubina przeciw podatkowi od kopalin 

MF odrzuca również postulat Ministerstwa Skarbu Państwa, aby podatek od wydobycia niektórych kopalin uznano za koszt w rozumieniu podatku dochodowego. MF podkreśla jednocześnie, że w ramach konsultacji zmodyfikowało wzory do ustalenia stawek podatku, tak aby w większym stopniu uwzględniały koszty wydobycia.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaproponowało też weryfikację metodologii naliczania podatku - oprócz ceny metali powinno się uwzględnić m.in. koszty wydobycia oraz efektywność produkcji.

Według MSP wysokość zaproponowanego podatku jest niewspółmierna do światowych standardów, a stawki powinny uwzględniać nie tylko ceny metali, ale również koszty ich wydobycia. Ministerstwo wskazuje, że w przypadku poziomów notowań, przy których opodatkowany podmiot wykazuje stratę, należy przyjąć stawkę zerową.

Natomiast Ministerstwo Gospodarki uważa, że potrzebne są ponowne "wnikliwe" analizy, a nowa formuła wyliczania stawki podatku od miedzi i srebra nadal wymaga zmian. - Zastosowanie proponowanej formuły podatkowej, pomimo złagodzenia obciążenia fiskalnego spowoduje, że przy wzroście ceny miedzi zysk podmiotu będzie malał z powodu zwiększającego się obciążenia podatkowego - napisano w opinii.

MG wskazuje, że resort finansów przyjął błędne wyceny wartości miedzi i srebra przyjmowane do wyliczenia podatku. Według MG należy opracować taką strukturę podatku, która korzystałaby z najlepszych rozwiązaniach światowych i uwzględniała polskie realia.

Dodaje, że w "Ocenie Skutków Regulacji" Ministerstwo Finansów nie oszacowało kosztów i korzyści dla konkurencyjności gospodarki i przedsiębiorstw. Dlatego resort zaproponował "(...) przeprowadzenie ponownej analizy konstrukcji i struktury aktu prawnego, gdyż przedmiotowy projekt może spowodować długofalowe konsekwencje, które mogą odbić się negatywnie na całej gospodarce narodowej".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Elegancik, 2012-01-11 18:13:52

    oj zajmą się z całą pewnością, zajmą...