PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończyło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego w Gdańsku

  • PAP    24 lutego 2014 - 11:14
Zakończyło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego w Gdańsku

- 13,6 proc gdańszczan oddało swój głos na projekty zgłoszone do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. Na głosowanie mieszkańcy mieli dwa tygodnie. W poniedziałek po południu ogłoszona zostanie lista przedsięwzięć, które zostaną sfinansowane.
Głosowanie zakończyło się w niedzielę o północy. Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe gdańskiego magistratu, wzięło w nim udział ponad 51 tysięcy gdańszczan. Uprawnionych było w sumie około 375 tys. mieszkańców.

W poniedziałek po południu odbędzie się posiedzenie zespołu konsultacyjnego, który zatwierdzi wyniki głosowania i zaprezentuje zwycięskie projekty.

Na pilotażowy budżet obywatelski władze Gdańska przeznaczyły 9 mln zł. Suma ta została podzielona pomiędzy sześć okręgów, z których każdy dostanie do dyspozycji 1,5 mln zł.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Mieszkańcy mogli zgłaszać propozycje w listopadzie ub.r. Wpłynęło 417 projektów wycenionych w sumie na prawie 90 mln zł. W grudniu i styczniu trwała formalna weryfikacja wniosków, podczas której ostatecznie przyjęto do konkursu ponad 300 projektów wartych prawie 69 mln zł. Najwięcej projektów dotyczyło małej architektury i terenów rekreacyjnych, w tym np. siłowni na świeżym powietrzu czy placów zabaw.

Od 10 do 23 lutego mieszkańcy mogli wybierać najlepsze ich zdaniem projekty. Głosowanie odbywało się przez internet oraz w kilkunastu wyznaczonych punktach w mieście. Mogli wziąć w nim udział gdańszczanie, który w dniu rozpoczęcia konsultacji nad budżetem (4 listopada ub.r.) ukończyli 16 lat. Każdy uprawiony mógł oddać pięć głosów na pięć różnych projektów.

Zgodnie z regulaminem, pieniądze z budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczone na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, wiaty i otoczenie przystanków, zmiany w organizacji ruchu, poprawę bezpieczeństwa, naprawę infrastruktury i podniesienie estetyki oraz remonty miejskich obiektów użyteczności publicznej. Maksymalna wysokość dofinansowania konkretnego projektu to 500 tys. zł. Zwycięskie przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane do końca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.