PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakopane przejmie od MSP spółkę wartą 200 mln zł

  • bad/PAP    16 grudnia 2016 - 17:38
Zakopane przejmie od MSP spółkę wartą 200 mln zł
Cały majątek spółki Polskie Tatry, wart 200 mln zł, przejmie miasto. Fot. wikipedia

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapowiedział podczas piątkowej sesji Rady Miasta, że do końca roku podpisze umowę z ministrem Skarbu Państwa, na mocy której cały majątek spółki Polskie Tatry, wart 200 mln zł, przejmie miasto. Miejscy radni w piątek podjęli uchwałę w tej sprawie.
W skład spółki wchodzi kilka hoteli oraz aquapark. "Wyrażam olbrzymią wdzięczność ministrowi za przychylność" - mówił Dorula. "To było olbrzymie zaangażowanie i olbrzymia nasza praca. Udało nam się przekonać polityków rządzących, że to krok w dobrą stronę" - dodał.

Według burmistrza na mocy umowy z MSP miasto bezpłatnie otrzyma 72 proc. akcji spółki Polskie Tatry. Reszta udziałów - 28 proc. - już należy do Zakopanego.

"Na terenie miasta majątkiem tak olbrzymim powinien dysponować samorząd. Potrzeby naszego miasta są olbrzymie i mamy nadzieję, że ten majątek zostanie dobrze wykorzystany, że będzie służył dla dobra przedsiębiorców zakopiańskich, mieszkańców miasta i turystów" - powiedział Dorula. Porównał też wartość spółki do kwoty, za którą sprzedano Polskie Koleje Linowe (215 mln zł). "Z tego miejsca należy zaznaczyć, że szkoda, że tak stało się z majątkiem PKL-u, który mógł być również własnością samorządu, ale nie było przychylności politycznej" - zaznaczył.

Czytaj też: Zakopane, Morskie Oko: rozpoczęły się testy hybrydowego wozu konnego

Władze miasta duże nadzieje, jeśli chodzi o wzmocnienie potencjału turystycznego i rekreacyjnego Zakopanego, wiążą z funkcjonowaniem aquaparku na Antałówce. Burmistrz zapowiedział "mocniejsze uwidocznienie" tej atrakcji w ofercie turystycznej miasta.

Spółka Polskie Tatry jest rentowna, ale ma obciążenie kredytem w wysokości ponad 18 mln zł. To dług, który powstał przy budowie aquaparku. Zdaniem burmistrza, spółka na tyle dobrze działa, że sama jest w stanie ten dług spłacić w ciągu 10 lat.

W skład majątku Polskich Tatr wchodzi m.in. hotel na Polanie Zgorzelisko w gminie Poronin. Burmistrz powiedział, że przedmiotem analizy będzie ewentualna sprzedaż tego obiektu. "Musimy opracować plan działania, który określi, z którego majątku bardziej będzie korzystało nasze miasto. W grę wchodzi możliwość sprzedaży hotelu Zgorzelisko, ale nie jest to jeszcze przesądzone" - wskazał.

Do Polskich Tatr należą także obiekty hotelarskie położone u wylotu Doliny Białego w Zakopanem, które wymagają modernizacji. Burmistrz zapowiedział, że po przejęciu spółki władze miasta nie będą chciały inwestować w budowę nowych obiektów i pozostawią to przedsiębiorcom prywatnym.

Spółka Polskie Tatry powstała w połowie lat 90. W skład jej majątku, oprócz aquaparku, wchodzą dawne rządowe hotele dla dygnitarzy PZPR: "Tatry", "Pan Tadeusz" i "Telimena", zespół pensjonatów na zboczach Antałówki oraz zajazd w Kuźnicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.