Założenia do ustawy o zbiórkach ok. 20 sierpnia

Około 20 sierpnia będą gotowe założenia do nowej ustawy o zbiórkach publicznych - zapowiedział w czwartek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Do przeprowadzenia zbiórki nie będzie potrzebne pozwolenie resortu, a jedynie jej zgłoszenie.
Założenia do ustawy o zbiórkach ok. 20 sierpnia
"Ok. 20 sierpnia resort będzie miał projekt założeń i w ostatniej dekadzie sierpnia trafi on do konsultacji społecznych. To oznaczałoby, że na przełomie września i października, może na początku października, rząd przyjąłby założenia" - powiedział Boni w czwartek podczas konferencji prasowej.

Czytaj też:  Zbiórki będą wspierać zaufanie społeczne

"Taką mam wolę, tak chciałbym, żeby było" - dodał.

W ocenie ministra, gdy rząd przyjmie założenia, nie będzie trzeba długo czekać na sam tekst nowelizacji. Treść nie jest specjalnie skomplikowana i bardzo szybko będzie można procedować nad zapisami - powiedział Boni.

Czytaj też: Chcą wycofania poprawek dot. zbiórek

"Ustawa o zbiórkach publicznych będzie dotyczyła jedynie pieniędzy zbieranych do puszki i darów materialnych. Świadczenia przekazywane na konto drogą elektroniczną, wpłaty na konto oraz sms-y nie będą przedmiotem tej ustawy, bo nie ma takiej potrzeby, nie jest to konieczne" - dodał.

Przypomniał, że proponowana przez MAC nowelizacja zmienia funkcję państwa w przypadku zbiórek publicznych. Zamiast występować o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej, będzie się ją jedynie zgłaszało.

"Państwo nie jest od tego, by wydawać tu jakiekolwiek zezwolenia. Będzie sprawdzało zgłoszenie od strony formalnej, m.in. wpis do KRS. Wszystko odbędzie się drogą elektroniczną" - powiedział Boni.

W internecie powstanie też elektroniczny wykaz zgłoszeń, żeby było wiadomo, że zbiórka jest w pełni legalna; każdy będzie miał do niego dostęp - tłumaczył proponowane zmiany.

Boni przypomniał, że przepisy dotyczące przepływu środków na konto organizacji prowadzących działalność społeczną są określone w innych ustawach.

"W nowelizacji będzie zobowiązanie do publicznego rozliczenia tych środków" - powiedział.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU