Założenia polityki senioralnej w przyszłym roku

Do września przyszłego roku powinny zostać wypracowane założenia długofalowej polityki senioralnej państwa, służącej m.in. wspieraniu aktywności ludzi starszych - zapowiedział w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Założenia polityki senioralnej w przyszłym roku

Minister uczestniczył w katowickiej konferencji "Pozytywna energia pokolenia 50+", towarzyszącej kończącemu się w Chorzowie kongresowi "Obywatel Senior". Wydarzenia te wpisują się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Czytaj też: Promocja aktywności osób 50+ 

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w sierpniu rząd przyjął pierwszy program wsparcia aktywności osób starszych, na którego realizację w tym roku przeznaczono 20 mln zł. W przyszłym roku kwota ta wzrośnie dwukrotnie, do 40 mln zł.

Do 27 września trwa konkurs ofert w ramach tego programu. Organizacje pozarządowe, we współpracy np. z samorządami, mogą zgłaszać projekty dotyczące m.in. oferty edukacyjnej dla osób starszych, solidarności wewnątrz i międzypokoleniowej, a także zwiększenia partycypacji seniorów w życiu społecznym.

Czytaj też: Osoby 50+ masowo wycofują się z aktywności zawodowej

Minister podkreślił, że obok części konkursowej, rządowy program zakłada także wypracowanie służących seniorom rozwiązań systemowych.

"Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego roku, do września 2013, uda nam się sformułować założenia długofalowej polityki państwa polskiego wobec osób starszych" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz, zastrzegając, że musi to być efektem ścisłej współpracy kilku ministerstw oraz środowisk seniorów i samorządów.

Prace ma koordynować powołany niedawno w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej departament ds. seniorów. Do jego zadań należy m.in. kreowanie aktywnej polityki adresowanej do osób starszych, we współpracy z resortami: zdrowia, sportu i turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego. Minister wskazał, że w niektórych krajach taką problematyką zajmują się specjalne ministerstwa ds. seniorów.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Długofalowa polityka wspierania osób starszych ma skupić się na trzech najważniejszych elementach: zapewnieniu aktywności zawodowej osób starszych, zachowaniu ich aktywności społecznej po zakończeniu kariery zawodowej oraz zapewnieniu starzenia się w zdrowiu." Ale sie uśmiałam !!! Wys...tarczy poczekać 15 lat, a przy takim dostępie do tych "elementów" wszyscy 50+ wymrą (dzięki NFZ), a młodsi wyemigrują. rozwiń

Agata, 2012-09-20 09:58:28 odpowiedz

Proszę mi dac porządną emeryturę a o resztę sama się zatroszczę!

modliszka, 2012-09-19 15:56:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU