PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamieszanie wokół Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. "Gdzie się podziały tysiące głosów?'

  • KDS    26 października 2017 - 21:06
Zamieszanie wokół Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. "Gdzie się podziały tysiące głosów?'
Miejscy aktywiści uważają, że wyniki głosowania w BO w Gdańsku zostały zmanipulowane (fot.gdansk.pl/Jerzy Pinkas)

Gdzie się podziały tysiące głosów z budżetu obywatelskiego 2018 w Gdańsku - pytają aktywiści z Rowerowej Metropolii. - Biorę pod uwagę możliwość powtórzenia głosowania - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
• Po tym jak dwa promowane przez Rowerową Metropolię projekty nie dostały się do realizacji, aktywiście postanowili dokładniej przyjrzeć się zliczaniu głosów. 

• Przeprowadzili własną analizę wyników głosowania. Wynika z niej, że w miejskiej bazie brakuje części głosów oddanych właśnie na ogólnomiejski projekt rowerowy oraz naziemne przejście na Zaspie.

• Podczas spotkania dla dziennikarzy okazało się, że aktywiści mogą mieć rację. Prezydent Gdańska nie wyklucza przeprowadzenia ponownego głosowania.

W tegorocznej edycji głosowania w BO w Gdańsku, wzięły udział 23 projekty ogólnomiejskie. Do realizacji mieszkańcy wybrali pięć. Najwięcej głosów - 6082 - zdobył projekt "Bezpieczny Gdańsk - 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta”. Zaś na projekt "Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku część 2", który zgłosili aktywiście z Rowerowej Metropolii zyskał 3325 głosów. 

Słaby wynik zaskoczył członków organizacji, którzy włożyli ogrom pracy w promowanie go. -  Kilkunastu naszych wolontariuszy w ciągu 2 tygodni głosowania rozdało 23 tys. ulotek. O naszym projekcie pisały główne media. Rozkleiliśmy 600 plakatów z 4800 zrywkami. Na wydarzenia na Facebooku zapisało się ponad 5 tys. osób a zasięg informacji to 350 tys. osób - opisują swoją pracę na stronie bogdansk.pl. 

Efektem tej pracy był wynik głosowania blisko o połowę gorszy od zwycięskiego, pierwszego projektu. To nie dawało spokoju społecznikom. Zdecydowali się sami sprawdzić, czy wszystkie głosy trafiły do miejskiej bazy wyników. 

- Porównaliśmy statystykę tegorocznego głosowania z danymi z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Sprawdziliśmy, jak wielu z głosujących w 2015, 2016 i 2017 r. nie oddało głosu na projekt ogólnomiejski - wyjaśniają. W tym roku czwarta osoba (24 proc.) zrezygnowała z oddania głosu na projekt ogólnomiejski. Gdy w poprzednich latach było to średnio 5 proc. osób. 

Osoby, które oddały głos na ich projekt poprosili o podanie kilku danych - dzień i godzinę głosowania, wiek, płeć, dzielnicę, nazwy popartych projektów. Dzięki temu, że miasto udostępniło na swojej stronie wykaz wszystkich danych nieosobowych głosowania, mogli sprawdzić czy ten konkretny głos znalazł się w miejskiej bazie. - Okazało się, że ok. 60 procent głosów oddanych na nasz projekt ogólnomiejski nr 10 zniknęło z bazy głosów Urzędu Miejskiego - zaznaczają autorzy projektu. 

Dlatego zdecydowali się uruchomić specjalną wyszukiwarkę, w której każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy jego głosy oddane w BO znajdują się w oficjalnych wynikach ogłoszonych przez władze Gdańska.  

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rowerowa Metropolia, 2017-10-27 10:31:38

    Prawidłowość wyników mozna sprawdzić w naszej wyszukiwarce na stronie bogdansk.pl