PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamojscy radni tną wydatki

  • zamojska.com    12 kwietnia 2012 - 12:32

Lutowe cięcia w wydatkach miejskich nie okazały się ostatnimi. 26 marca zamojscy radni zaakceptowali plany kolejnych oszczędności.
Zmiany w uchwale budżetowej oraz wieloletniej prognozie finansowej są stałymi punktami obrad rady miejskiej. Od pewnego czasu jednak ich omawianiu towarzyszy nerwowa atmosfera, a to dlatego, że wiążą się one z poważnymi cięciami w wydatkach.

O tym, że Zamość (zabierz glos/oceń prezydenta) musi oszczędzać radni słyszą od sesji, podczas której przyjmowany był budżet na 2012 rok. Już wtedy jego wersja była inna niż przesłana w listopadzie do Regionalnej Izby Obrachunkowej, różniąc się kilkoma zdjętymi inwestycjami. Jednakże każde kolejne posiedzenie przynosi nowe hiobowe wieści. Tym razem najbardziej pocięto program budowy dróg.


Chodzi tu przede wszystkim o budowę ulicy Robotniczej na Osiedlu Karolówka, której wartość oszacowano na 2,4 mln zł. W tym roku nie zostanie również wybudowana ulica Jutrzenki wraz z kanalizacją sanitarną (łączna wartość 1,085 mln zł). W tej sprawie głos zabrała Gabriela Manastyrska, dyrektor mieszczącej się właśnie przy tej ulicy Szkoły Języków Obcych „Bacalarus”, skarżąc się na uciążliwy dojazd do placówki.

– Trzeba pokonać od głównej ulicy Partyzantów od kilkuset metrów do kilometra, w zależności od wyboru trasy – mówiła. Brak inwestycji na ulicy Jutrzenki ma zrekompensować budowa pobliskiej ulicy Sochaniewicza. Nie zostanie również wybudowana w tym roku ulica Ludowa (wartość 100 tys. zł), a program budowy parkingów został pozbawiony połowy pierwotnie przewidzianej kwoty na ten rok (200 tys. zł).

Oszczędności dotkną również Ogród Zoologiczny, a to za sprawą przesunięcia środków na budowę żyrafiarni. W tym roku pozwoli to na zaoszczędzenie ponad 3 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dotacja ze środków Unii Europejskiej. W 2013 roku ma zostać wydane na ten cel ponad 5 mln zł, a rok później ok. 2,8 mln zł. 250 tys. zł przesunięto zaś z budowy bloków komunalnych przy ulicy Chłodnej na projekt „Zamość Miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki”. O 300 tys. zł wzrosły wydatki na zakup energii świetlnej.

Rozgoryczenia cięciami nie krył radny Dariusz Zagdański (PiS). – Przyjęte przez nas programy znowu okazało się, że są sztywne tylko z nazwy – zauważał i pytał o szanse na realizację tych przedsięwzięć w przyszłości. Wtórowała mu radna Joanna Budzyńska (KWW Marcina Zamoyskiego). – Programy obejmują okresy do 2014 roku, a mamy dopiero rok 2012. Co będzie dalej? – pytała.

– Sprawa jest trudna. Dochody nie pokrywają się z wydatkami – uzasadniał przedstawione propozycje Prezydent Miasta Marcin Zamoyski. Jego zdaniem przedstawione propozycje, choć bolesne, mają najłagodniejszy skutek dla miasta. Cięcia w programie budowy parkingów tłumaczył zaś niedługim otwarciem czterech parkingów zlokalizowanych wokół Starówki, co problem miejsc do zaparkowania ma w dużym stopniu rozwiązać.

<!-- pagebreak //-->

To jednak nie koniec. Prezydent poinformował, że następne sesje przyniosą konieczność podjęcia dalszych bolesnych decyzji. – Dziś otrzymaliśmy wiadomość z Warszawy, że zmniejszono nam wpływy o 3 mln zł na edukację. Będziemy musieli pomyśleć o tym, gdzie znaleźć te pieniądze, aby zbilansować budżet. Chcemy przekonać dyrektorów, że też muszą czuć odpowiedzialność za finanse miasta.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.