PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamówienia publiczne: 15-dniowy okres na składanie ofert uderza w przedsiębiorców

  • MN    2 listopada 2016 - 09:08
Zamówienia publiczne: 15-dniowy okres na składanie ofert uderza w przedsiębiorców
15-dniowy okres na składanie ofert otwiera furtkę do ustawiania przetargów. (fot. pixabay)

• Nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych dała możliwość skracania terminów składania ofert w przetargach o wartości przekraczającej progi unijne.
• Zamiast standardowych 40 dni, zamawiający mogą określić termin 15 dni na składanie ofert.
• Choć powinien to być wyjątek od reguły, zamawiający często nadużywają tego prawa, a przedsiębiorcy mają problem z przygotowaniem się do postępowania w trak krótkim czasie.
Coraz więcej samorządów wykorzystuje możliwość 15-dniowego terminu na składanie ofert, na co pozwala im art. 43 ust. 2b pkt 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). 

Jednak - jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” - wielu zamawiających już teraz nadużywa prawa do 15-dniowego terminu, a liczba takich zamówień może nawet wzrosnąć, szczególnie, że samorządy będą chciały zdążyć z zakontraktowaniem pieniędzy z tegorocznych budżetów.

Jak dowiadujemy się z dziennika, „jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenia terminu składania ofert jest uzasadnione”.

Dziennik zwraca również uwagę, że w rzeczywistości czas na składanie ofert jest nawet krótszy, bo odliczanie dni zaczyna się od momentu przesłania ogłoszenia do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zaś przedsiębiorcy dowiadują się o przetargu kilka dni później. W efekcie, zamawiający nie tylko otrzymuje mniejszą liczbę ofert, ale takie prawo otwiera wręcz furtkę do ustawiania przetargów.

Czytaj też: Nowe Prawo zamówień publicznych, SIWZ, JEDZ niewiele zmieni? Znany biznesmen zdumiewająco: "Działam w branży 10 lat i nie znam drugiej tak nieetycznej"

Jak zauważają eksperci, wszystko to może prowadzić do wzmożonych kontroli Urzędu Zamówień Publicznych u zamawiających, a także odwołań do KIO. Dziennik zwraca również uwagę, że nowelizacja skróciła podstawowy 40-dniowy okres do 35 dni, ale zacznie on obowiązywać od 18 października 2018.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.