PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamówienia publiczne po zmianie zasad: spada znaczenie ceny

  • pt    11 grudnia 2014 - 12:48

Po miesiącu od wejścia w życie znowelizowanych przepisów o zamówieniach publicznych odsetek postępowań, w których cena stosowana była jako jedyne kryterium spadł o 60 proc.
Pierwsze wyniki analizy ogłoszeń w zakresie stosowania kryteriów oceny ofert wskazują na zmianę struktury. Odsetek postępowań, w których cena stosowana była jako jedyne kryterium uległ zmniejszeniu – informuje Urząd Zamówień Publicznych.

Czytaj też: Zamówienia publiczne: odejście od dyktatu najniższej ceny nie załatwi problemu

Po miesiącu od wejścia w życie znowelizowanych przepisów w tym zakresie, w przypadku postępowań o wartościach poniżej progów UE, odsetek ogłoszeń, w których jako jedyne kryterium wskazano cenę spadł z 93 proc. do poziomu 33 proc.

Natomiast w postępowaniach o wartościach powyżej progów UE – z 85 proc. do poziomu 45 proc.

Jak wynika z ogłoszeń opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc dotyczących postępowań o wartościach poniżej progów UE, po dacie wejścia w życie nowelizacji przepisów dotyczących kryteriów oceny ofert (19.10.2014 r.), zamawiający najczęściej stosowali, oprócz kryterium ceny, takie kryteria, jak: termin realizacji zamówienia, okres i warunki gwarancji czy jakość.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.