PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaostrzone zasady ulgi internetowej

  • PAP    27 grudnia 2012 - 07:14
Zaostrzone zasady ulgi internetowej

W 2013 r. osoby zamożne, które mają jedno dziecko nie będą mogły korzystać z tzw. prorodzinnej ulgi podatkowej, zaostrzone zostaną także zasady ulgi internetowej.
Zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2013 r.

Oznacza to, że nowe regulacje zostaną uwzględnione w rozliczeniu podatkowym składanym w 2014 r. Przede wszystkim zmienią się zasady ustalania prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie na każde dziecko można odliczyć 92,67 zł miesięcznie, wysokość ulgi nie zależy od sytuacji majątkowej rodziny.

Zgodnie z ustawą ograniczona zostanie ulga na pierwsze dziecko - z odliczenia nie będą mogły skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie.

Jeżeli ich dochody będą mniejsze, to od podatku będzie można odliczyć 92,67 zł miesięcznie. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne - o 100 proc. Zgodnie ze zmianami, kwota ulgi na trzecie dziecko wyniesie 139 zł miesięcznie, a na czwarte i kolejne - 185,34 zł.

Nowelizacja istotnie ogranicza możliwość skorzystania z ulgi internetowej (początkowo planowano jej likwidację). Odliczenie (od dochodu) w wysokości 760 zł będzie przysługiwać podatnikowi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, ale pod warunkiem, że wcześniej nie korzystał z ulgi internetowej.

Internauta, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, będzie mógł skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013.

Zgodnie z nowelizacją ograniczone zostanie także prawo do zastosowania zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (z rozwiązania tego mogą korzystać np. artyści, twórcy czy dziennikarze). Koszty te nie będą mogły przekroczyć w roku 42 tys. 764 zł. Podatnikowi nadal przysługiwać będzie prawo do odliczenia poniesionych kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Mareczek, 2013-01-02 19:35:20

    Czy jak ja korzystałem z tej ulgi za rok 2011 i 2012 skorzystam, to teraz jak przepisze internet na zone, to ona bedzie mogła skorzystac z tej ulgi przez dwa lata? dodam ze miejsca zameldowania mamy inne i zona nigdy nie korzystała z tej ulgi.
  • krzyciel, 2012-12-27 11:57:25

    Jak zwykle zmiany idą w absurdalnym kierunku. Ulga na dziecko: rozsądni rodzice, którzy mają tylko tyle dzieci, na ile ich stać (czyli często tylko jedno) bo nie chcą żyć na łasce opieki społecznej będą ukarani utratą ulgi; ci, dla których dobro wspólnej kasy jest mniej ważne od liczebności rodziny ...dostanąnagrodę w postaci jeszcze większych pieniędzy od państwa (czytaj: od tych, którzy rozsądnie planują rodzinę). Ulga na internet: niby chcemy cyfryzacji i informatyzacji państwa, a obcinamy ulgi za włączanie się w realizacjętego celu. Już dzisiaj opłaty za przyzwoity internet w Polsce są rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Więc co robi rząd? Zamiast zmniejszyć obciążenie z tego tytułu - zwiększa je. A potem będzie płacz, że jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o dostęp do internetu. A to Polska właśnie...  rozwiń