PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapachniało wielką finansjerą

  • PAP    5 sierpnia 2010 - 15:32
Zapachniało wielką finansjerą

Samorządowy Fundusz Górnośląski kupił od firmy Bona Capital Ltd 36 proc. akcji spółki Silesia Capital Fund i odzyskał ważną pozycję w firmie, którą kiedyś współtworzył. Powód? Chrapka na prawdziwy, samorządowy private equity lub venture capital.
Jak podali w czwartek przedstawiciele FG, po transakcji, której wartość jest poufna, Fundusz ma 44 proc. akcji spółki - tyle samo co Bona Capital, ale z prawem pierwokupu pozostałych akcji i poboru akcji nowotworzonych.

Silesia Capital Fund jest jedną z największych firm w południowej Polsce specjalizujących się w restrukturyzacji, modernizacji i inwestowaniu w przedsiębiorstwa działające w przemyśle ciężkim. Spółka powstała w 1999 r. jako Górnośląski Fundusz Restrukturyzacyjny, przy udziale FG i samorządów. Później firmę zdominowali prywatny akcjonariusze, zmieniono też nazwę.

Według prezesa Funduszu Górnośląskiego Jacka Matusiewicza, transakcja jest dla FG korzystna ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim wynika z misji i strategii Funduszu.

- To realizacja przedstawionej naszym akcjonariuszom - samorządowi województwa oraz gminom - koncepcji funkcjonowania Regionalnego Funduszu Kapitałowego, działającego na zasadach private equity, venture capital - wyjaśnił Matusiewicz.

Właśnie takim funduszem jest Silesia Capital Fund, który ma udział kapitałowy i uczestniczy w zarządzaniu takimi przedsiębiorstwami jak Conbelts Bytom (dawne Zakłady Gumowe Bytom) oraz firmami powstałymi na majątku byłej Huty Buczek. Łącznie podmioty te zatrudniają ponad 300 osób.

Wspieranie restrukturyzacji firm w woj. śląskim jest jednym ze statutowych celów FG. Umocnienie pozycji w Silesia Capital Fund ma pomóc w realizacji tego celu.

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

Od kilku miesięcy FG realizuje największy w regionie program pożyczkowo-poręczeniowy, adresowany do mikro, małych i średnich firm. Program sfinansują środki unijne - łącznie na ten cel przyznano ponad 60 mln zł, z czego - na podstawie rozstrzygniętego w ub.r. konkursu - 40 mln zł otrzymał Fundusz Górnośląski, a 20 mln zł jego spółka zależna, czyli Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.