Zapisy SIO trafiły do Trybunału Konstytucyjnego

Zapisy ustawy o systemie informacji oświatowej, które wprowadzają nakaz gromadzenia danych wrażliwych na temat uczniów, trafiły do Trybunału Konstytucyjnego.
Zapisy SIO trafiły do Trybunału Konstytucyjnego

Skargę złożyło PiS. Zaskarżone zostały dwa artykuły (14 i 18) ustawy, które nakazują gromadzenie danych o pomocy psychologicznej udzielonej dzieciom oraz opinii wydawanych na temat dzieci, także np. o stopniu niepełnosprawności.

- Niektóre zapisy tej ustawy ustanawiają w Polsce przymusowy system informacyjny, który będzie gromadził dane indywidualne o super wrażliwym charakterze, a to stanowi ograniczenie praw jednostki - uważa poseł Kazimierz Ujazdowski, który będzie reprezentował wnioskodawców przed Trybunałem.

Jak podkreśla poseł, dane te będą gromadzone bez wiedzy rodziców, co narusza prawa jednostki do prywatności i ochrony danych osobowych.

Nowa ustawa o systemie informacji oświatowej przewiduje gromadzenie - obok danych statystycznych o szkołach i nauczycielach - również dane indywidualne o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe. Ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych ustawa wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach. Resort edukacji podkreślał jednak, że nowoczesny system jest niezbędny i ułatwi zarządzanie oświatą.

PiS skierował do TK wniosek jeszcze w lipcu zeszłego roku, pod koniec poprzedniej kadencji parlamentarnej. W związku z zasadą dyskontynuacji, obecnie, ponowił ten wniosek.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE


Ot. Znowuż furteczka do sporów wzniecenia.
Albowiem gdy będzie, z belfra polecenia,
Wydana opinia przez psychiatrów grono,
To tego dzieciaka, na wieki zgubiono.

A taki to werdykt może być wydany,
Jeśli ktoś z rodziny jest już nielubiany,
... W jakimś ciemnym kręgu " Jaśnie Prominentów ",
Którzy chcą się pozbyć niewygodnych mętów.

Czemuż to cichaczem, tajemnie, zza roga ?
Ażeby przed czasem, nie wypłoszyć wroga.
Tak ! Przedstawi też się świadectw epistoły,
Wtedy,gdy wróg całkiem wpadnie w wilcze doły.

rozwiń

Eterno Vagabundo, 2012-02-01 17:47:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE