PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapisy SIO trafiły do Trybunału Konstytucyjnego

  • PAP    30 stycznia 2012 - 18:11
Zapisy SIO trafiły do Trybunału Konstytucyjnego

Zapisy ustawy o systemie informacji oświatowej, które wprowadzają nakaz gromadzenia danych wrażliwych na temat uczniów, trafiły do Trybunału Konstytucyjnego.
Skargę złożyło PiS. Zaskarżone zostały dwa artykuły (14 i 18) ustawy, które nakazują gromadzenie danych o pomocy psychologicznej udzielonej dzieciom oraz opinii wydawanych na temat dzieci, także np. o stopniu niepełnosprawności.

- Niektóre zapisy tej ustawy ustanawiają w Polsce przymusowy system informacyjny, który będzie gromadził dane indywidualne o super wrażliwym charakterze, a to stanowi ograniczenie praw jednostki - uważa poseł Kazimierz Ujazdowski, który będzie reprezentował wnioskodawców przed Trybunałem.

Jak podkreśla poseł, dane te będą gromadzone bez wiedzy rodziców, co narusza prawa jednostki do prywatności i ochrony danych osobowych.

Nowa ustawa o systemie informacji oświatowej przewiduje gromadzenie - obok danych statystycznych o szkołach i nauczycielach - również dane indywidualne o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe. Ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych ustawa wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach. Resort edukacji podkreślał jednak, że nowoczesny system jest niezbędny i ułatwi zarządzanie oświatą.

PiS skierował do TK wniosek jeszcze w lipcu zeszłego roku, pod koniec poprzedniej kadencji parlamentarnej. W związku z zasadą dyskontynuacji, obecnie, ponowił ten wniosek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-02-01 17:47:20

    Ot. Znowuż furteczka do sporów wzniecenia. Albowiem gdy będzie, z belfra polecenia, Wydana opinia przez psychiatrów grono, To tego dzieciaka, na wieki zgubiono. A taki to werdykt może być wydany, Jeśli ktoś z rodziny jest już nielubiany, W jakimś ciemnym kręgu " Jaśnie Prominen...tów ", Którzy chcą się pozbyć niewygodnych mętów. Czemuż to cichaczem, tajemnie, zza roga ? Ażeby przed czasem, nie wypłoszyć wroga. Tak ! Przedstawi też się świadectw epistoły, Wtedy,gdy wróg całkiem wpadnie w wilcze doły.  rozwiń