PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapłać podatek tam gdzie mieszkasz

  • www.przeclaw24.pl    3 stycznia 2013 - 11:33
Zapłać podatek tam gdzie mieszkasz

Urząd Gminy Kołbaskowo rozpoczął akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców pod nazwą „Twoje podatki wrócą do Ciebie”.
Tego typu apele o płacenie podatków mają uświadomić mieszkańcom, że im więcej osób będzie je płaciło w miejscu zamieszkania, tym na lepszy standard życia w gminie mogą liczyć. Na klika dni przed świętami Bożego Narodzenia do każdego z prawie czterech tysięcy mieszkań trafiła ulotka informacyjna, formularz ZAP-3 oraz kartka świąteczna z życzeniami od wójta.

- Walczymy o poważne pieniądze dla naszego budżetu - mówi Wójt Małgorzata Schwarz. Bez nich nie będzie można przeprowadzić inwestycji w kolejnych latach. Lista obecnych i przyszłych zadań inwestycyjnych jest bardzo długa.

Pozyskanie dla nich finansowania jest moim priorytetem. Do kasy gminy trafia 37% podatku dochodowego z PIT. Wielu mieszkańców nie wie, że jeśli zamieszkuje u nas - to powinien w urzędzie skarbowym wskazać gminę Kołbaskowo jako miejsce swojego zamieszkania.

Czym się różni meldunek od miejsca zamieszkania ? Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie - według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia.

Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana w Szczecinie, ale od kilku miesięcy faktycznie zamieszkująca w Warzymicach, powinna rozliczyć się z fiskusem właśnie w Gminie Kołbaskowo. Przepisy jedno, a praktyka drugie - wiele osób z różnych powodów składa PIT w miejscu zameldowania, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszka.

Niesubordynowanych podatników fiskus może ukarać grzywną za wykroczenie skarbowe, bowiem o zmianie miejsca zamieszkania osoby fizyczne powinny poinformować urząd skarbowy w ciągu 30 dni od przeprowadzki.

Prawie 40% twojego podatku dochodowego trafia do budżetu gminy. Do każdej gminy trafia co rok określony procent podatku dochodowego. Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli (także prywatnych) oraz inwestycje w kanalizację, wodociągi, drogi i chodniki. Jakość i liczba nowych inwestycji jest ściśle uzależniona przede wszystkim od udziału w podatku dochodowym, który stanowi ich główne źródło dochodów.

Rozliczając się z fiskusem w miejscu zameldowania, finansują szkołę, komunikację autobusową, przedszkole czy drogę.

W gminie Kołbaskowo zameldowanych jest 10.600 osób, jednak mieszka tu znacznie więcej ludzi. Według oszacowanego zużycia wody, gminę zamieszkuje około 15.000 mieszkańców. Część z nich codziennie korzysta z dróg, komunikacji miejskiej, infrastruktury i usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, nie dorzucając się do kosztów ich utrzymania i remontów.

Dlatego kampania informacyjna organizowana przez wójta gminy w formie prośby skierowanej do osób mieszkających w gminie Kołbaskowo a odprowadzających podatki poza nią. Cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wypełnić formularz aktualizujący ZAP-3.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.