PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapłacą janosikowe, ale tylko tyle, na ile ich stać

  • PAP    6 maja 2014 - 16:35

Województwo mazowieckie zapłaci majową ratę janosikowego, ale wysokość wpłaty będzie zależała od dochodów samorządu - poinformował we wtorek w Modlinie marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Pytany przez dziennikarzy, czy Mazowsze zapłaci całą majową ratę janosikowego Struzik powiedział:

"Zobaczymy, jaki będzie poziom dochodów. Najpierw zabezpieczymy wszystkie nasze niezbędne potrzeby. A jeżeli wystarczy na całą ratę, to ją zapłacimy. Jeżeli nie wystarczy, to zapłacimy tyle, ile będziemy mogli".

Czytaj też: Powiaty bronią Mazowsza przed komornikiem 

Marszałek pytany był też, czy nie płacąc poprzednich rat janosikowego nie złamał dyscypliny finansów publicznych. "Nie sądzę, żebym złamał dyscyplinę finansów publicznych. O złamaniu dyscypliny finansów publicznych możemy mówić wtedy, kiedy funkcjonariusz robi to celowo, może w swoim działaniu lub zaniechaniu doprowadzić do tego typu strat. My nie płaciliśmy janosikowego, bo nie mieliśmy z czego. Wiec trudno jest mówić o łamaniu dyscypliny" - oświadczył marszałek.

Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki w łącznej wysokości prawie 400 mln zł. Chodzi o 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego województwa mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

Struzik zapowiedział, że o pożyczkę Mazowsze wystąpi jeszcze w maju. "Potrzebna jest oczywiście opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i mam nadzieję, że wyda ją niezwłocznie. Po pierwsze będziemy zabiegali o jak najniższe oprocentowanie. Uważamy, że to nie my zawiniliśmy i państwo nie powinno (...) zarabiać na województwie. Tak naprawdę chodzi o rozwiązanie problemu w skali kraju, a przepisy są niekonstytucyjne. Będziemy występowali nawet o zwolnienie z oprocentowania, żeby to była bezkosztowa pożyczka" - mówił marszałek.

Czytaj też: Mazowsze sięgnie po 400 mln zł pożyczek 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Alka, 2014-05-07 11:14:44

    Ja ogłaszam w Modlinie, że nie zapłacę w maju raty podatku dochodowego do US; najpierw opłacę mieszkanie, prąd, wodę, śmieci, przedszkole, kupię jedzenie dla rodziny, a jak mi coś zostanie, to ew. wpłacę do US.