PARTNER PORTALU
 • BGK

Zapłacisz za wodę z ... rzeki

 • Suwalki24.pl    3 grudnia 2013 - 10:54
Zapłacisz za wodę z ... rzeki

Czego, jak czego, ale pomysłów to naszym politykom nie brakuje. Rząd, po emeryturach, sześciolatkach, ulgach w podatkach za remont mieszkań, wziął się ostatnio za rzeki. Postanowił opodatkować płynąca tam wodę. Każdy kto ją zaczerpnie - zapłaci.
Ministerstwo Środowiska zakończyło konsultacje nad założeniami nowego prawa wodnego. Resort nie wie jeszcze, w jaki sposób będzie uregulowana kwestia opłat za pobór wody z rzek przez branżę energetyczną i rolników. Wiadomo tylko, ż płacić będą musiały branże energetyczna, rolnicy, hodowców ryb.

Przedstawiciele resortu, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, zapowiadają, że ministerstwo będzie forsować proste rozwiązania, oparte o stawki za objętość pobranej wody. Mają one być uzależnione od miejsca poboru i celu. Najlepsze rozwiązanie to takie, które nie będzie powodować dodatkowych komplikacji.

Czytaj też: Zobacz kandydatki do tytułu Rzeka Roku 2013

- Spotykamy się  z przedstawicielami firm rybackich, które pobierają wodę na potrzeby hodowli ryb, do stawów. Podczas rozmów będziemy szukać takich rozwiązań, które z jednej strony wprowadzą tę zasadę, ale z drugiej strony, nie będą stanowić jakiegokolwiek nadzwyczajnego obciążenia w tym środowisku - zapewniał wiceminister środowiska.

Wiceminister wyjaśnił jednocześnie, że opłat nie unikną także rolnicy czy hodowcy ryb.

- Każdy kto chce podlewać swoje pole i bierze wodę np. z rzeki, będzie musiał za nią zapłacić - zauważył.  Poinformował, że opłaty zasilą budżety zarządów dorzecza Wisły i Odry, które mają powstać po wejściu ustawy w życie, oraz budżety Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych. Instytucje te będą odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury hydrotechnicznej na ok 50 rzekach tzw. rządowych (głównych) i samorządowych (lokalnych).

W optymistycznym wariancie projekt ustawy trafi do Sejmu pod koniec 2013 roku lub na początku 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • puszczającybąki, 2015-06-23 12:09:32

  Przecież już POkrętacze, "wymyślili" na Śląsku podatek, od padającego deszczu na dachy budynków mieszkalnych i użytkowych - oczywiście prywatnych. I co dalej z tym podatkiem ? Teraz będzie też trzeba, wzdłuż rzek, postawić strażników aby ktoś, kto napoi konia w rzece, od razu płacił. Ale k...to mu wyda paragon z kasy fiskalnej, jeżeli do siedziby gminy, będzie 11 kilometrów ? Pytam się więc POkrętaczy. Ile będzie kosztował podatek od bąka, którego sobie puszczę w spodnie ?  rozwiń
 • d.d, 2015-06-23 10:16:26

  Do doradca: weź i pomyśl. A może to trudne?!!!
 • doradca, 2015-06-18 13:03:49

  Do aaa: Podczas wysokich temperatur woda wyparuje z pola i nie wróci do rzeki.