Zarząd woj. podkarpackiego otrzymał absolutorium za 2014 rok

Zarząd woj. podkarpackiego otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Na poniedziałkowej sesji 19 radnych głosowało za, a 14 było przeciw udzieleniu absolutorium.

Marszałek województwa powiedział podczas debaty przed głosowaniem, że dochody ubiegłorocznego budżetu zostały zrealizowane w 95 proc. "Niewykonanie 5 proc. to kwota 69 mln zł i wynika m.in. z tego, że beneficjenci, którzy korzystają z unijnych dotacji nieterminowo wywiązali się ze swoich zobowiązań" - dodał.

Ortyl zaznaczył, że w 88 proc. zrealizowane zostały natomiast zaplanowane wydatki. Oznacza, to że niewydanych zostało 166 mln zł. Marszałek tłumaczył, że wynika to m.in. z opóźnień w realizacji w trzech dużych projektach realizowanych w regionie - chodzi o budowę tras rowerowych, sieć szerokopasmowego internetu i budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

Marszałek dodał, że w 2014 r. nie był zaciągany długoterminowy kredyt. Ortyl podał również, że zadłużenie województwa (kredyty, pożyczki i obligacje) wynosi obecnie prawie 310 mln zł.

Budżet woj. podkarpackiego z nadwyżką

"Budżet udało się w miarę racjonalnie wykonać. Nadwyżka oszczędności, która się pojawiła, zostanie wykorzystana w tym roku budżetowym i pieniądze te będą służyły nowej perspektywie finansowej UE. Czas pracy nad budżetem i dzisiejsza debata pokazują, jak ważny jest to instrument do pobudzania rozwoju gospodarczego i społecznego" - podkreślił marszałek.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 19 radnych z rządzącego w sejmiku klubu PiS; 14 radnych z będących w opozycji klubów PO i PSL było przeciw.

Jak oceniła podczas debaty przed głosowaniem przewodnicząca klubu radnych PO w sejmiku Teresa Kubas-Hul, przesuwanie realizacji trzech dużych projektów unijnych na obecny rok jest "zbyt ryzykowne".

"Obecny rok jest ostatnim rokiem rozliczania perspektywy unijnej 2007-2013, biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac należało przyśpieszać termin realizacji tych inwestycji i zrobić wszystko żeby one mogły być zrealizowane w 2014 r. po to, aby można było je bezpiecznie zamknąć i rozliczyć w tym roku" - dodała.

Kubas-Hul zaznaczył również, że kolejnym powodem głosowania przeciw absolutorium jest, w jej ocenie, zła praca jednostek podległych urzędowi. Zwróciła uwagę, że wzrosło zadłużenie np. szpitali podległych samorządowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU