PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa dolnośląskiego otrzymał absolutorium

  • PAP    25 czerwca 2015 - 14:04
Zarząd województwa dolnośląskiego otrzymał absolutorium

Dolny Śląsk ma drugi po Mazowszu budżet w Polsce i inwestuje największe - również po Mazowszu - kwoty z własnych środków (fot. umwd.dolnyslask.pl)

Na inwestycje majątkowe w regionie wydano rekordową, największą w historii kwotę 832 mln zł. Więcej inwestowano tylko na Mazowszu.
Skarbnik województwa Elżbieta Berezowska powiedziała PAP, że w ciągu minionych czterech lat budżet regionu zwiększył się o prawie 75 proc.

W 2014 r. dochody budżetu wyniosły 1 mld 728 mln zł, natomiast wydatki - 1 mld 954 mln zł.

"Deficyt na kwotę ponad 220 mln zł wynika tylko z tego, że nasze województwo zapłaciło aż 268 mln zł janosikowego. Bez tak wysokiej sumy zanotowalibyśmy nadwyżkę budżetową" - dodała skarbnik.

Dolny Śląsk tuż za Mazowszem

Marszałek Cezary Przybylski podkreślił, że Dolny Śląsk ma drugi po Mazowszu budżet w Polsce i inwestuje największe - również po Mazowszu - kwoty z własnych środków.

"Z własnego budżetu na inwestycje majątkowe wydaliśmy w poprzednim roku największą w historii kwotę 832 mln zł. I to są również drugie w kraju co do wielkości wydatki inwestycyjne" - zaznaczył.

Przeciwko udzieleniu absolutorium był opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, którego przewodniczący Paweł Hreniak ocenił, "że Dolny Śląsk w 2014 r. podobnie jak w poprzednich latach pod rządami PO jedynie dryfował".

PiS ma zastrzeżenia 

"Przyjęliśmy dla oceny wykonania budżetu cztery kryteria i tylko jedno z nich wykonaliście - chodzi o działanie zgodne z prawem. Natomiast pod kątem kryteriów rzetelności, gospodarności i celowości wydawania publicznych pieniędzy nasza ocena jest negatywna" - dodał Hreniak.

Wyjaśnił, że w niektórych dziedzinach, jak np. transport czy nakłady na remonty dróg wojewódzkich budżet zrealizowano na poziomie 60-70 proc., co "trudno uznać za finansowy sukces".

Przeciwko głosowali też radni z klubu Bezpartyjnych Samorządowców, a wśród nich Paweł Kukiz.

Wynik głosowania 21 za absolutorium, 11 przeciw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.