PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa łódzkiego z absolutorium

  • PAP    30 czerwca 2015 - 17:40

Sejmik województwa łódzkiego udzielili we wtorek (30 czerwca) absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2014 roku.
Za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu województwa i udzieleniem absolutorium zarządowi głosowało na wtorkowej sesji 20 radnych rządzącej koalicji PO-PSL. Przeciw było 12 radnych opozycyjnych.

Przewodniczący sejmiku Marek Mazur (PSL) jeszcze przed rozpoczęciem obrad zapewnił, że klub ludowców zagłosuje za udzieleniem absolutorium. Jak mówił, był to kolejny budżet proinwestycyjny. W sumie wykonanych zostało 93 procent wszystkich planowanych wydatków. Wydatki budżetu województwa łódzkiego w ub. roku wyniosły blisko 730 mln zł.

Mazur zwrócił uwagę, że w 2014 roku m.in. po raz kolejny wzrosły wpływy z podatku PIT. Wpływy z tego tytułu wyniosły ponad 70 mln zł i były wyższe w stosunku do roku 2013 o ponad 5 mln zł. "Jeżeli te wpływy są większe, to świadczy o tym, że dochody mieszkańców wzrosły. A jeżeli wzrosły to znaczy, że widać rozwój gospodarczy naszego województwa, że wskaźniki gospodarcze są większe, a to jest efekt realizacji tego budżetu" - mówił.

O prawie 39 mln zł zmniejszył się dług województwa

Z poziomu wykonania budżetu zadowolony był również marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (PO). Zwrócił uwagę, że najwięcej pieniędzy przeznaczono na transport i łączność - ponad 218 mln zł. Ponad 76 mln zł zostało przekazanych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, ponad 50 mln zł na oświatę i wychowanie, a 45,5 mln zł na ochronę zdrowia i pomoc społeczną.

Radni opozycji krytykowali zarząd województwa. Ich zdaniem budżet był "skandalicznie wykonany zarówno po stronie dochodów, które są najniższe od kilku lat jak i po stronie wydatków". Zarzucili marszałkowi, że przeprowadzono wiele korekt budżetu w sumie na ok. 180 mln zł, a to świadczy o tym, że województwo było źle zarządzane. Zwrócili uwagę, że dochody województwa w ciągu ostatnich czterech lat spadają. Ich zdaniem, co roku budżet jest zawyżany w stosunku do jego realnych możliwości. Tak też było w 2014 roku.

Dochody województwa łódzkiego w ub. roku wyniosły ponad 751 mln zł, a wydatki blisko 730 mln zł. Wydatki majątkowe stanowiły ok. 31 proc. wszystkich wydatków.

Najwięcej pieniędzy na inwestycje drogowe

W ramach modernizacji dróg na inwestycje przeznaczonych zostało ponad 42 mln zł (w tym 24,6 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego). Dla przykładu na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 715 na odcinku Brzeziny-Koluszki-Niewiadów wraz z budową obwodnicy Koluszek wydatkowano w ub. roku ponad 6,3 mln zł a na modernizację drogi wojewódzkiej nr 483 na odcinku Bogumiłowice-Strzelce Wielkie ponad 5,9 mln zł.

Władze regionu podkreśliły także, że w ub.r. realizowane zostały ważne inwestycje w ochronie zdrowia, takie jak m.in. rewitalizacja zabytkowego zespołu dawnego szpitala pediatrycznego przy al. Piłsudskiego w Łodzi, przebudowa oddziału neurochirurgicznego wojewódzkiego szpitala specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu czy przebudowa lokalnej sieci elektroenergetycznej oraz zapewnienie sprawnego alternatywnego źródła energii na wypadek awarii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. W ramach wydatków na kulturę w 2014 r. przeznaczono na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Wykonanie budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

W 33-osobowym sejmiku województwa łódzkiego najwięcej mandatów ma PiS 12, ale koalicję tworzą PO (10 mandatów) i PSL (10). Jest też radny SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.